Olen sitä mieltä että omaa olemusta, ulkonäköä, energiatasoja yms on turha valittaa jos ei ole valmis tekemään mitään sen eteen
Ihmisten olisi hyvä ymmärtää että esim kotona makaaminen ja tekemättömyys tuo sitä jaksamattomuutta enemmän. Se siis synnyttää sitä vielä enemmän, sitten siihen noidankehään jää kiinni ja tuntee olonsa kokoajan väsyneeksi ja voimattomaksi.
Toistepäin taas, jos ihminen liikkuu ja treenaa, se virkeä olotila seuraa perässä.
Oma kroppakin on ansaittu, se miltä se näyttää. Ei se ole mikään itsestäänselvyys mikä tulee itsestään, se on ansaittua. Jos ihminen on huonossa kunnossa, hän on aiheuttanut sen itselleen. Jos ihminen on hyvässä kunnossa, hän on tehnyt töitä sen eteen ja ansainnut sen hyvän kunnon ja kropan.
Miten ihminen voi olettaa että hänelle tulee sixpackki jos hän ei ole valmis tekemään töitä sen eteen? Ei se itsestään tule, se on ansaittua.
Tähän ihmiset usein kaatuu, mitään ei olla valmiita tekemään. Kaikki pitäisi vain tapahtua itsestään.
Kommentit (2)
Ehkä ei auta valittaa. Kaikilla ei kuitenkaan ole voimavaroja juuri mihinkään, tai ne menevät aivan välttämättömimpään. Silloin voi käydä niin, että joku "valittaa" kuin ilmoittaakseen muille, että tietää kyllä puutteensa.
Noinhan se menee yleensä