Vinkki veren paastosokeriarvon laskemiseen.
Olen tarkkaillut paastosokeriarvoani nyt, kun olen raskaana. Olen noudattanut radi-ohjeita ja syönyt niiden mukaisia iltapaloja. Aamun paastoarvo on keikkunut välillä 5.1-5.4.
Viime viikolla söin yhtenä iltana iltapalaksi omenan ja kourallisen saksanpähkinöitä. Aamun arvo oli 4.6. Olen toistanut nyt tämän saman iltapalan viikon verran ja jokaisena aamuna arvo ollut alle 5. Paaston pituudeksi on tullut 10-12 tuntia.
Tämä vinkkinä sellaiselle, joka pyrkii saamaan paastoarvoa alas. Kannattaa ainakin kokeilla miten oma kroppa reagoi omenaan ja saksanpähkinöihin👍.
Kommentit (5)
Tasan yhtä pitkä paasto. Olen kokeillut syödä kevyesti ja raskaasti. Vain tällä laski alle viiden.
Kevyt iltapala nimenomaan nostaa herkästi paastoarvoa. Saksanpähkinöissä, kuten myös omenassa on verensokeria tasaavia ominaisuuksia. Ne pitävät sokeriarvon tasaisena pitkään, eikä aamunkoiton aikaan, jolloin aamukonkoittoilmiö tapahtuu, verensokeri ole liian alhaalla.
Mulla taas maitorahka ja pähkinät saa paastoarvoksi 4,6.
Pähkinät ovat tosi hyviä tasaamaan ja pitämään verensokeria kurissa! Tutkimusten mukaan saksanpähkinät ovat paras vaihtoehto ja maapähkinä huonoin. Mutta kaikki ovat siis hyviä. Varmasti vaikuttavat paastoarvoon.
Ok ja mitä söit ennen iltapalaksi ja tuliko silloinkin yöpaastoajaksi tuo noin 10-12h? Luulenpa, että todennäköisemmin kyse on siitä, että nykyään vain syöt kevyemmin illalla ja paastosi saattaa olla tavanomaista pidempi.