Lue keskustelun säännöt.
Mallinnus: Sähkö voi olla maaliskuussa OL3:n huollon takia todella kallista
15.02.2024 |
Jos maaliskuu on kylmä ja tyyni, sähkön keskihinta voi nousta lähelle 20:tä senttiä. Ajoittain sähkö voisi kallistua yli 87 senttiin kilowattitunnilta, kertoo energiayhtiön mallinnus.
https://hs.fi/talous/art-2000010227453.html
Kommentit (2)
Mitä ne sitä nyt jo huoltaa? Sehän on seisonut vähän väliä milloin minkäkin pumpun osan rikkoonnuttua, joten ei luulisi niin paljoa käyttötunteja vielä kertyneen.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mutta mitenkäs me pärjättiin kaikki ne vuodet ennen OL3:a? Maaliskuu ei myöskään ole kylmimmilläänkään enää sillä tavalla kylmä, kuin vaikkapa tammikuu, että voi olla -30 astetta yötäpäivää. Maaliskuussa Aurinko lämmittää jo niin paljon, että vähän väkisinkin kovimmat pakkaset ainakin päiväsaikaan väistyvät. Toki öisin ja aamuisin voi kylmän sään sattuessa olla silloin vielä hyvinkin kylmää.