Sainpa huonoa palvelua, kun menin kosmetiikkaosastolle laittautumatta
Asioin tänään pk-seudulla erään ketjuliikkeen kosmetiikkaosastolla. Menin ostoksille ilman meikkiä, hiukset hieman sekaisin ja vanha toppatakki päällä. Tutkin erään kalliin merkin huulipunia (olisin halunnut ostaa tietyn huulipunan ko. merkiltä). Eräs nuori ja todella laittautunut myyjä tuli aivan minuun kiinni, kun hän esitteli toiselle asiakkaalle huulipunia samalta hyllyltä. Oli kuin hän ei olisi minua huomannutkaan, siirryin sivummalle, jotta he pääsivät tutkimaan huulipunia rauhassa. Toinen asiakas lähti ja myyjä ei edelleenkään kiinnittänyt minuun mitään huomiota, kun kävin huulipunahyllyä läpi ja muita asiakkaita ei paikalla ollut. Tutkin huulipunia tovin ja olin lähtemässä pois, kun myyjä kysyi, löysinkö sen mitä etsin. En viitsinyt vastata, vaan kävelin pois. Ei huvita ostaa huulipunaa liikkeestä, jossa minua ei edes nähdä potentiaalisena asiakkaana. Olen itsekin tehnyt asiakaspalvelutyötä nuorempana ja ihan perusjuttu oli, että kaikkia asiakkaita palveltiin ystävällisesti ulkomuodosta riippumatta.
Miten surkea on asiakaspalvelun taso, jos asiakkaalta ei viitsitä edes kysyä "voinko jotenkin auttaa?". Suosiolla kannan rahani toiseen kauppaan, kun asenne on tuota luokkaa. Ja vinkiksi muuten näille välinpitämättömille myyjille (mukaviakin toki on): älä vedä asiakkaan ulkonäöstä johtopäätöstä hänen varallisuudestaan. Se homssuisen näköinen keski-ikää lähestyvä/keski-ikäinen täti todennäköisesti kuluttaa enemmän rahaa kuin uskoisitkaan. Hän ei ole vain jaksanut laittautua ko. kauppareissulle.
Kommentit (20)
Parempaa palvelua saa jopa, kun tilaa nettikaupasta eikä kohtaa ainuttakaan asiakaspalvelijaa. Plus usein on vielä halvemmat hinnat.
Juu. Se riippuu aina kuka osuu myyjäksi. Osa ehkä paheksuu ellei joku ole viimeisen päälle laitettu, mutta eivät ihmiset arjessa ole.
Lähesty sinä myyjää. Suomessa moni haluaa katsella rauhassa, ja pyytää palvelua sitä tarvitessaan.
Tässä on taas vain toinen puoli. Kävitkö pyytämässä apua huulipunien suhteen? On ihan mahdollista, että toinen asiakas oli itse pyytänyt myyjää esittelemään niitä, eikä sinun palvelematta jättämiselle ollut mitään sen erikoisempaa syytä kuin se, ettet vaan pyytänyt erikseen apua.
Valtaosa asiakkaista kuitenkin tuntuu suhtautuvan jopa vihamielisesti, jos myyjä tulee tarjoamaan apua. Yleensä se vastaus on "emmää, kattelen vaan".
Tuskin niitä myyjiä kannattaa aina niin vakavissaan ottaa. Kävin Sokoksen kosmetiikkaosastolla etsimässä peitevoidetta ja myyjä oli kyllä mukava, mutta ei selvästi tiennyt oikein mistään mitään eikä osannut sanoa kumpi sävy ihooni sopisi jne.
Siis tuollaisia perusjuttuja ei tiennyt ollenkaan. Ei se tietysti hänen vika ollut, ettei ole koulutettu kunnolla tehtäväänsä.
Luulen, että esim. ne Sokoksen meikkikalkkunat (siis voiko pakkeloidumpiaämmiä olla) itse asiassa torppaavat myyntiä, eivät edistä sitä.
Vierailija kirjoitti:
Tässä on taas vain toinen puoli. Kävitkö pyytämässä apua huulipunien suhteen? On ihan mahdollista, että toinen asiakas oli itse pyytänyt myyjää esittelemään niitä, eikä sinun palvelematta jättämiselle ollut mitään sen erikoisempaa syytä kuin se, ettet vaan pyytänyt erikseen apua.
Valtaosa asiakkaista kuitenkin tuntuu suhtautuvan jopa vihamielisesti, jos myyjä tulee tarjoamaan apua. Yleensä se vastaus on "emmää, kattelen vaan".
Asiakkaan tehtävä EI OLE Suomessa pyytää myyjää apuun. Myyjän tulee itse tarjota apuaan asiakkaalle. On surkea käsitys asiakaspalvelusta, jos vielä asiakasta vastuutetaan kontaktin ottamisesta.
Milloinkohan nämä Stockat ja Sokokset tajuavat, että myyntiä edistäisi hyvät myyjät. Sellaiset, jotka tarjoavat apuaan jokaiselle, eikä vain tyylikkäimmille ja rikkaimmilta näyttäville asiakkaille.
Vierailija kirjoitti:
Luulen, että esim. ne Sokoksen meikkikalkkunat (siis voiko pakkeloidumpiaämmiä olla) itse asiassa torppaavat myyntiä, eivät edistä sitä.
No todellakin. Onneksi on luottotuotteet nykyään löytynyt ja voi ostaa netistä.
Aloituksen saamista yläpeukuista päätellen tällainen "palvelun taso" taitaa olla yleistäkin nykyään.
Vierailija kirjoitti:
Tuskin niitä myyjiä kannattaa aina niin vakavissaan ottaa. Kävin Sokoksen kosmetiikkaosastolla etsimässä peitevoidetta ja myyjä oli kyllä mukava, mutta ei selvästi tiennyt oikein mistään mitään eikä osannut sanoa kumpi sävy ihooni sopisi jne.
Siis tuollaisia perusjuttuja ei tiennyt ollenkaan. Ei se tietysti hänen vika ollut, ettei ole koulutettu kunnolla tehtäväänsä.
Sama kokemus, mulle myytiin väärän sävyistä meikkivoidetta, näytin ihan kipeältä se naamalla, en tajunnu sillon myymälässä asiaa.
Ja yleensä ne myyjät vaan kattoo mun ohi kun arkena en meikkaa ja hiuksetkin luonnontilassa enkä näytä trendikkäältä vaan tosi tavikselta. Mutta kyllä minäkin meikkejä ostan, ja nimenomaan siksi tarvitsisin jeesiä kun en juurikaan meikkaa. Mut onnes on muitakin liikkeitä, bonukset ois vaan kiva saada :D
Vierailija kirjoitti:
Tässä on taas vain toinen puoli. Kävitkö pyytämässä apua huulipunien suhteen? On ihan mahdollista, että toinen asiakas oli itse pyytänyt myyjää esittelemään niitä, eikä sinun palvelematta jättämiselle ollut mitään sen erikoisempaa syytä kuin se, ettet vaan pyytänyt erikseen apua.
Valtaosa asiakkaista kuitenkin tuntuu suhtautuvan jopa vihamielisesti, jos myyjä tulee tarjoamaan apua. Yleensä se vastaus on "emmää, kattelen vaan".
Ainakin Alkossa ja apteekissa olisi joskus kiva saada katsoa koko valikoimaa kaikessa rauhassa.
Olen kokenut aivan samanlaista kohtelua.
Tilanne 1, pari vuotta sitten Stockalla. Olin pukeutunut hyvin, meikki ja hiukset tavallista paremmin laitettuna ja piipahdin Stockmannin tuoksuosastolla, jos siellä olisi jotain kiinnostavaa. Pääsin hyllyn lähelle ja viereeni ampaisi myyjä, jolle sanoin katselevani ensin, kiitos. Myyjä poistui ja jostain pelmahti toinen myyjä, astetta innokkaampana tiedustellen löysinkö etsimääni. "Katson ensin, kiitos" vastaus hänellekin. Ehdin ottaa muutaman askeleen toisen hyllyn ääreen ja kolmas myyjä lyöttäytyi seuraani. Hämmentävä tilanne, palvelua olisi ollut tarjolla heti kun asiakas näyttää sopivalta :D Ja en ollut ostamassa mitään, kunhan katselin.
Tilanne 2, tämä Sokoksella. Töiden jälkeen väsähtäneenä marraskuussa, ulkona satoi enkä ollut suuremmin meikannut tuona päivänä, hiukset takin hupun alla. Näytin potentiaaliselta narkkarilta tai myymälävarkaalta, vaikka ikää on yli 50. Myyjät pälyilivät epäluuloisena, vartijaa ei sentään näkynyt. Ostin ripsivärin ja jotain luontaistuotteita, kassalta ei irronnut hymyäkään.
Monet nuoret myyjät ei tajua erästä asiaa:
Sinne meikkiosastolle tuleva trendikäs parikymppinen ei todennäköisesti ole kovin varakas. Ostaa ehkä jonkun Nyxin luomivärin ja siinä se. Se laittautumaton keski-ikäinen pyöreä naisihminen taas voi olla ulkoisesti vaatimaton, mutta ostaisikin kalliimpien merkkien kosmetiikkaa vaikka 100 eurolla. Vaikka ihminen ei olisi arkipäivänä töiden jälkeen laittautuneena liikenteessä, niin hänellä voi olla paksukin lompakko. Nämä keski-ikäiset naiset on myös heitä, jotka ostavat teinitytöilleen ne kosmetiikat ja teinipojilleen merkkituoksut.
Outoa. Itse olen aina saanut hyvää palvelua nimenomaan kosmetiikkamyymälöissä, myös S.llä alkavissa, ja jopa laivalla, vaikken juurikaan meikkaa ja tukkakin taitaa melkein aina hapsottaa eikä vaatteetkaan ole niin viimeisen päälle. Kicksissä on aina osunut ihan huippuosaavat myyjät kohdalleni.
Aivan tyypillistä. Töiden takia olen välillä laittautunut varsin edustavasti (konservatiivinen bisnes erityisesti ulkomaisten kanssa) ja voi sitä asiakaspalvelun määrää Helsingin Stokkalla kun kopsuttelen käytävällä menemään. Seuraavana päivänä arkiminä farkuissa, tennareissa, hiukset suttusella nutturalla ja kasvoissa vain kevyt meikki kävelee samoja käytäviä täysin ilman palvelua. Ja jälkimmäisessä lookissa ostan ensimmäisen vaatteet, kengät ja meikit.
Äskettäin asioin erään pienehkön kaupungin apteekissa. Kassalla oli vapaa myyjä, joten aloin asioinnin hänen kanssaan.
Välillä menin tuotehyllylle tarkistamaan jotain asiaa, niin jo syöksyi myyjä kysymään, mitä etsin. Sanoin että minua palvellaan jo. Heti perään tuli seuraava myyjä kysymään mitä etsin. Jouduin uudelleen sanomaan, että minua palvellaan jo! Apteekissa on näin palvelualtista väkeä!
..Kannattaa ehkä arvioida omaa olemusta/käytöstä, muuttuko se kun menee kauppaan siistinä&laitettuna vs. rähjäisenä/rönttävaatteissa?
Jos on vaikka 'juhliin' tmv. menossa ja tavalkista kivemkat vaatteet, hiukset laitettuna, meikkiin panostettu arkea enemmän =tuo usein näkyy olemuksessa, ihan siis ryhdissä, miten liikkuu/huomioi ympäristöntä jne.
Sitten taas huonona hiuspäivänä, kun räntäsateen takia ,eikit posikilla, ja toppatakkikin sotkeentui ohi ajavan auton troiskauttaessa kuraa =useimmat tuossa tilanteessa 'nolostuvat' olemustaan ja tiedostaen tai tiedostamatta, 'lymyilevät' hyllyjen välissä, eivät katso muihin ihmisiin, koittavat poistua nopsaan paikalta jne.
Tiedän tunteen. Itsekään en varallisuudestani huolimatta viitsi yleensä panostaa kauppoihin mennessäni. Tärkeintä on etten palele, ja jos kyseiselle päivälle ei ole mitään pakollista ohjelmaa tai edustusta, niin en viitsi myöskään laittautua. Siispä jos en kelpaa kyseiseen myymälään itsenäni, niin antaa myymälän valita asiakkaansa. Minä voin viedä rahani muuallekin
Tutttua touhua kun olen mennyt erään S alkavan ketjun kosmetiikkaliikkeeseen. On lähinnä vain seurattu kuin olisin varas. Hiukan ihmeissäni kohtelusta olen ollut, koska olen ammatiltani vartija, ja en kyllä olisi itseäni laittanut epäilylistalle niin nopeasti.