Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helsingin pormestari Juhana Vartiainen ehdottaa suuria muutoksia Helsingin kouluihin Pelkää Ruotsin tielle ajautumista

Vierailija
07.02.2024 |

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000010127199.html?utm_medium=promobox&u…

 

Kaupunginosien eriarvoistumisen ehkäiseminen vaatii pormestari Juhana Vartiaisen mukaan myös epäsuosittuja tekoja. Nyt Vartiainen haluaa puhua niistä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oppilaaksiottoalueiden muuttamista koskevat suunnitelmat ovat herättäneet aiemmin vastustusta erityisesti niillä alueilla, jonne on muutettu hyvämaineisen lähikoulun perässä.

Miten Vartiainen ajattelee vanhempien reagoivan ehdotukseen?

Järkevä keskiluokkainen ihminen ymmärtää, että emme halua sellaisia kaupunginosia, jonne ei uskalla mennä. On kaikkien helsinkiläisten etu, ettei kaupunki eriydy.

 

Joopa joo. Järkevä keskiluokkainen vanhempi ymmärtää muuttaa Helsingistä pois, jos tämä on se tulevaisuus. Näin me tehtiin eikä kaduta kyllä yhtään. 

Vierailija
2/5 |
07.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Håmåcity jatkaa tasaisen varmaa hukkumistaan omaan paskaansa. Se on niille ihan oikein.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi nuorinkin lapseni on jo abi. Ja me muutamme kohta pois Helsingistä.

 

Koska täällähän on myös mm. terveyskeskukset eriytyneet eikä huono  terveysaseman alueelta pääse edes pelastautumaan parempaan.

Vierailija
4/5 |
07.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauan se kestikin kokkareiden ja vassujen vetää se pää sieltä perseestä pois...

Vierailija
5/5 |
07.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hieno homma että kokoomuslainen haluaa ehkäistä eriarvoistumista. Pointsit siitä Vartiaiselle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi seitsemän