Joudunko autolla antamaan tietä suojatielle pyrkivälle kaupan jakelurobotille?
Kommentit (11)
Nykyinen tieliikennelaki ei taida sanoa noista oikein mitään. Eli tulkitsisin niin, että ei tarvitse antaa tietä lain mukaan. Toki järkevää olisi mahdollisuuksien mukaan pyrkiä edistämään liikenteen sujuvuutta myös robottien osalta, eikä nyt ainakaan päälle ajaa, jos sellainen on tietä ylittämässä.
älkää auttako noita kapistuksia, niin niiden kehittäjät joutuvat tekemään työnsä.
Et tietenkään joudu antamaan tietä. Uudemmissa autoissa on potkaisu toiminto botteja varten.
Ei ne suostu menemään suojatielle, vaikka auto antaisi tietä ja odottaa. Ne on ohjelmoitu odottamaan, kunnes ketään ei näy missään.
Kaupan ruokarobotti on sähköavusteine ajoneuvo ja se on väistämisvelvollinen jalankulkijoita kohtaan.
Olen ymmärtänyt autoilijan taasen olevan väistämisvelvollinen suojatietä ylittävää kohtaan, vaikka ylittävä olisikin sähköavusteinen kulkine.
Lisäksi autoilijoita koskee ennakoimis olettama ja hänen on varottava aiheuttamasta vaaraa muille. Eli et saa ajaa toisia päin, vaikka liikenesääntöjen mukaan toinen olisikin väistämis velvoinen...
Sorkkarauta mukaan ja kansiauki herkut mukaan...
Vierailija kirjoitti:
älkää auttako noita kapistuksia, niin niiden kehittäjät joutuvat tekemään työnsä.
Tää muuten pitää paikkansa, vaikka alanuolet viittaavat toisin. Dataahan niiden kulusta kerätään koko ajan ja kehitystyötä tehdään. Miten saadaan apurit tuottavammaksi ja jouhevammiksi yksiköiksi.
Ehkä kaatuneen vekottimen mäkin nostaisin pystyyn, mutta muuten antaisin olla. Ne on opetettu väistämään ja varomaan kaikkea.
ohis
jos nyt arvostettais työtötekevää. kukaan tuu suakaan kiusimaan sun duuniin, vai käytkä duunissa. pyytettöntä työtä apua tarvitsevalle, auta sohjossa ja edesauta ahkeraa.
Mää annan niille aina monoo ja kaadan nurin.