Luuletko että tuo varkauksia puolustanut on varastanut itsekin
Kommentit (3)
Mua ei kiinnosta toisten varastelut ja olen varastanut itsekin. Tyhmät jää kiinni.
Mitä väliä milipiteellä? Yleensähän ihmiset ajattelevat omista lähtökohdistaan, jos on huijari tai varas niin epäluuloisena luulee ja ajattelee että kaikki muutkin ovat samanlaisia, että oma lehmä ojassa puolustaa sitä että saisi varastaa, mutta tuossa tapauksessa loogisin selitys on että kyseinen henkilö ajattelee empaattisesti, niin, että jos täytyy kaupasta varastaa ruokaa, niin rahaa varkaalla on sitten todella niukasti ja tekemällä ilmoituksen varkaasta, voi katkaista kamelin selän ja aiheuttaa varkaalle tai hänen perheelleen todella ison asian, ja parempi on tuossa katsoa vähän läpi sormien.
Vaikea sanoa, mikä olisi oikein, kun esim. näyttelijä Minna Haapkylä sekä huijasi että varasti Prismasta liimailemalla kalliisiin elintarvikkeisiin halvempia hintalappuja ja hänellä luulisi olevan varaa ostaa ihan rahalla, vaikka väitti tekoaan vahingoksi.
Tässä tulee mieleen Vittorio De Sican Polkupyörävaras, jossa miehellä oli tärkeä polkupyörä, jotta voisi saada ja tehdä työtä, mutta pyörä varastettiin, mies yritti etsiä pyöräänsä takaisin mutta ei löytänyt ja lopulta epätoivoissaan yritti itse varastaa jonkun toisen pyörän, kun tilanne oli oman elämisen kannalta jo epätoivoinen, se pyörä vain täytyi olla, sekä tumpelona jäi pyörävarkaudesta heti kiinni, joku kerkisi huutaa "varas!" ja kansanjoukko juoksi miestä kiinni ja saikin kiinni ja sitten oli sellaista italialaista itkuvirttä.
Toisen elokuvan nimeä tai tekijää en muista, mutta mies oli vähissä varoissa ja etsi töitä ja myi divariin kirjakokoelmansa ja sai vähän rahaa ruokaan, mutta sitten kaatui sardiinien öljyt housuille ja ei ollut toista pukua ja ajautui sitten epäsiistin ulkonäkönsä vuoksi tilanteeseen, kun työtäkään ei löytynyt epäsiistissä puvussa kulkeneelle, jossa joutui rahattomana asumaan kadulla.
En tiedä mutta itse olen käynyt ainoastaan omenavarkaissa. Kotona opetettu että varastaminen vain on kertakaikkiaan väärin.