Sähkönhinta, Orpon hallitus työntää pään hiekkaan
Tämä hallitus ei ole korvaakaan lotkauttanut siitä, että sähkönhinta on huidellut taivaissa. Tuleeko kellekään muulle mieleen, että kokoomus on jollain tavoin kytköksissä veliverkostojen kautta sähköntuottajiin ja siksi ei aio evääkään lotkauttaa vaikka kuluttajat ovat hätää kärsimässä. Persujakaan ei kiinnosta, koska haluavat samoille apajille kokoomuksen äänestäjistä. KD ja RKP eivät saa sanaakaan ulos, kun ovat vain leimasimia.
Kommentit (9)
Kiinteitä soppareita sai 10 c/kWh.
Eikö kelvannut?
Eihän se sähkön hinta mihinkään muutu vaikka poliitikot puhuisivat äänensä käheäksi. Sähkö maksaa paljon koska hörhöille ei sovi ydinvoima, hiilivoima eikä vesivoima. LNG on kallista eikä halpaa putkikaasua ole.
Sähkö ei ole kallista. Isoja omakotitaloja ei köyhillä ole.
Hallitus hieroo käsiään yhteen ja kihisee tyytyväisenä kun ennestään köyhän kansalaisen taskuista viedään viimeisetkin roposet sähköveron muodossa.
Laitoimme päät piilon ettette näe kun nauramame teille vedet silmissä.
-Orpo ja Purra-
Vierailija kirjoitti:
Kiinteitä soppareita sai 10 c/kWh.
Eikö kelvannut?
Nuokin kaksinkertaisia hintoja muutaman vuoden takaisiin.
Jos valitsee pörssisähkön, tulee kestää hinnanvaihteluja. Mikäli tällainen seuraaminen stressaa tai hinnat ahdistaa, kannattanee valita kiinteä soppari eikä pörssisähköä.
Vierailija kirjoitti:
Sähkö ei ole kallista. Isoja omakotitaloja ei köyhillä ole.
Nyt ymmärrän miksi Marinin hallituksen aikana oppositio oli niin huolestunut sähkönhinnasta.
Persujen puheet sähkön alemmasta hinnasta jäi puheiksi
muistetaan tämä jokaisessa tulevassa vaalissa!