Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huoltovarmuuskeskus halusi jättää hiilivoimaa pahan päivän varalle, mutta piiput kaadettiin

Vierailija
05.01.2024 |

Energia-asiantuntija Mikko Kara, 70, tuntee Suomen energia-asiat kuin omat taskunsa. Hän on tehnyt selvityksiä ministeriölle, sovitellut energiariitoja markkinaoikeudessa ja toiminut VTT:n toimialajohtajana sekä eri rooleissa monessa energiayhtiössä.

Kara on sitä mieltä, että Suomessa tuhottiin turhaan hyväkuntoisia hiilivoimaloita, joista ainakin osa olisi pitänyt säästää pahan päivän varalle.

- Suomessa katsotaan kovin lyhyellä aikaperspektiivillä energia- ja sähköjärjestelmän kehittymistä. Olisi ollut mahdollisuus edistää hiilineutraaliuden tavoitetta - samalla säilyttäen sähköjärjestelmän käytettävyys, hän sanoo.

Marraskuussa 2015 Kara kirjoitti yhdessä Aalto yliopiston Iivo Vehviläisenkanssa raportin, jossa esitettiin niin kutsutun huoltovarmuusreservin perustamista Suomeen.

Raportin mukaan Suomi tarvitsi lisäturvaa sähköjärjestelmän vakavissa tai pitkäkestoisissa poikkeusoloissa. Kantaverkkoa hoitavalla Fingridillä oli oma lyhyen aikavälin tehoreservinsä, mutta nyt puhuttiin reservistä, joka pysyisi täysin sähkömarkkinoiden ulkopuolella. 

Se käynnistettäisiin vasta kun Suomessa olisi vakava kriisi.

Kara ja Vehviläinen laskivat raportissa, että 30 miljoonan euron vuosihinnalla voitaisiin pitkäaikaissäilöön laittaa 1 400 megawattia hiilivoimaa. Hinta olisi mitätön nykyisiin ongelmiin verrattuna - ja tehoa olisi lähes pienen ydinvoimalan verran.

Raportin oli tilannut Fortum, jolla oli pohdittavanaan Inkoon tuhannen megawatin laitoskokonaisuuden kohtalo. Fortum patisti päättäjiä - huoltovarmuusreservistä tulisi tehdä poliittinen päätös ennen kuin toimijat sulkevat ja purkavat jäljellä olevat lauhdelaitoksensa.

https://yle.fi/a/3-12684225

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä vihreitä silloin varoitettiin asiasta, mutta eivät uskoneet, että näin voisi käydä. Nyt sitten maksetaan idealismin hintaa. Muistakaa seuraavissa vaaleissa.

Vierailija
2/5 |
05.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihreiden kannatus seuraavissa vaaleissa max 1 %

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko Huoltovarmuuskeskus juuri se osasto jonka päällikön Sanna Marin erotutti vaikka teki työtä jonka Marin hänelle määräsi vaikka se ei hänelle edes kuulunut?

Vierailija
4/5 |
05.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo ituhupit pitäisi teljetä kielestään kiinnl Olkiluodon ydinvoimalan metalliaitaan.

Vierailija
5/5 |
05.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kuusi