Sarastia taas aivan helvetin sekaisin. Ylityö ja pyhälisät ties missä. Tai sitten joltain pätkältä vaan lisät ja peruspalkka tipotiessään.
Jokohan Vartiainen taas valehtelee mediassa, että "kaikki on reilassa"?
Kommentit (8)
Mietinkin onko keikkakalenteri sekaisin kun näkyy keikat kirjautumatta mutta ei kirjautumalla. Sitten välillä näkyy osa ja sitten taas ei. Jos on systeemit enemmänkin sekaisin.
Ja ihan sama oletko vakkari, sijainen vai keikkalainen. Kaikilla vuorotellen palkat päin helvettiä.
Ja 5 miljoonaako on palanut tänä vuonna virheiden paikkaamiseen? Jäätävää!
Vierailija kirjoitti:
Kaks vuotta silkkaa paskaa näin Stadin duunarina. Kaks vuotta!
Tämä on niitä digitalisaation tuomia etuja.
Kohta ei saa enää palkkaa, tukia eikä mitään mistään.
Puolison työnantaja siirsi palkanlaskennan Sarastialle. Hän tekee tuntipalkkaista työtä ja siinä on vaihteleva määrä erilaisia lisiä sen mukaan, mitä työtehtäviä on ollut. Ennen palkkaerittelyt pystyi tarkistamaan itse ja palkat oli oikein. Nyt niistä ei saa mitään selvää, välillä on maksettu jotain lisää ja välillä on tehty ylimääräisiä vähennyksiä. Olen itse ollut palkkasihteerinä enkä minäkään pääse niistä jyvälle. Sen lisäksi puolison työsuhteen alkamispäivä vaihtuu vähän väliä, kertaakaan se ei ole ollut oikein. Ihme, että Sarastia saa ketään sinne töihin, kuulostaa painajaismaiselta paikalta.
Verotukseen tulossa ikävä muutos ensi vuonna päättämällä päiväsi vältyt siltäkin.
Mätkyt käyvät aiempaa kalliimmaksi ensi vuonna.
Paljonkohan koko tähän sotkuun liittyen on maksettu erilaisille konsulteille? Ensin konsultit tekevät järjestelmän ja sitten toisilta konsulteilta tilataan kalliita selvityksiä siitä, mikä meni pieleen.
Kaks vuotta silkkaa paskaa näin Stadin duunarina. Kaks vuotta!