Oliko sullakin ankea lapsuus?
Mulla oli hiekkalaatikolla vaan karkea sepeli ja äitini vei käpylehmiltä jalat hellan sytykkeeksi että sai lumesta sulatetusta vedestä keitettyä vesivelliä ruuaksi.
Kommentit (4)
Kerrankin kun sain risuja lahjaksi jouluna, meni nekin joulusaunan sytykkeeksi. Ulkoa haettiin lumi pesuvedeksi, paitsi sinä jouluna, kun ei ollut lunta. Silloin sain pitää risut.
Meillä oli ulospäin kaikki ok mutta emotionaalisesti kylmää. Henkistä väkivaltaa. Mielummin vaikka vaatimattomat olot ja rakastavat vanhemmat, kuin hienosti lavastettu koti, jossa oli paha olla.
Entä jos on sekä kurjaa ja köyhää, että emotionaalisesti kylmät vanhemmat? Ei se mene niin, että köyhässä perheessä on paljon rakkautta. Puutetta on niin materiaalista kuin henkistäkin. Ärsyttää aina kertomukset siitä, kuinka vähällä tullaan toimeen, mutta on iso perhe ja paljon rakkautta. Se ei ole totuus. Se on valhe, jolla yritetään pelastaa huono omatunto siitä, että lapselle ei ole tarjota mitään.
Suurinpiirtein samaa luokkaa ja aikuisenakin on ihan yhtä kurjaa...