Apuja! Miten ratkaista tiskikoneen täyttö vs. tiskivuori -ongelma?
Vaihtoehtoina on siis täyttää konetta sitä mukaa kun tiskejä tulee, tai kerätä pöydälle tiskivuori ja ladata se koneeseen kerralla.
Haluaisin toteuttaa ensin mainittua tapaa ja olemme sitä aina välillä yrittäneetkin. Joka kerta tulee kuitenkin seuraava ongelma: jos konetta täyttää pikkuhiljaa, astioiden paikkoja joutuu kuitenkin vaihtelemaan, että tila käytetään tehokkaasti. Lautasille, laseille ja mukeille on vakiopaikkansa, mutta kattilat, isot ja pienet kulhot, säilytysrasiat ym. laitetaan aina sinne, mihin parhaiten mahtuu.
En nyt sitten kuitenkaan tiedä, kumpi on vaivalloisempaa: siirrellä jo kerran koneeseen laitettuja astioita vai sietää tiskivuorta päivän ajan ja laittaa kaikki kerralla koneeseen sitten, kun näkee kokonaisuuden. Käytännössä meillä pyörii tiskikone kerran päivässä.
Miten olette ratkaisseet tällaisen ongelman?
Kommentit (14)
Mä täytän pikkuhiljaa ja pesen kun on täynnä
Harvoin niitä tarvitsee edes siirrellä. Täytetään kone täyteen ja sitten päälle. Tylsempää olis tuijotella tiskivuorta.
Meillä ainakin menee tosi näppärästi kone täyteen, on selkeä täyttää. Kattilat pesen usein ihan käsin samantien
En inhoa mitään kotityötä niin paljon kuin käsin tiskausta. Inhoni menee niin pitkälle, että välttelen sellaisten astioiden käyttöä, joita ei saa pestä koneessa.
ap
En missään nimessä halua katsoa tiskivuoria keittiössä. Tarpeen mukaan siirtelen astioita koneessa, mutta ei niitä nyt niin paljon tarvi siirrellä.
Mulla on vielä tietty järjestys miten laitan lautaset, kulhot ja kattilat koneseen. Mieskin tuntuu kohtuullisesti omaksuneen minun järjestyksen.
Saatan myös joskus tiskata jonkun kattilan vaikka se mahtuisi koneeeseen, koska tiedän, että tulee vielä kattiloita myöhemmin ruuanlaitoista.
kun päivällinen on syöty, oli se kone sitten täynnä tai ei. En siirtele kippoja ja kuppeja.
Kaikki koneeseen heti ruokailun jälkeen. Pysyy koti siistin näköisenä ja hajuisena. kun alkaa olla melkein täyttä, voi pari kuppia siirrellä eri paikkaan, että saa jonkun isomman astian joukkoon.
jos keräät röykkiön, et voi mitenkään tietää, oletko kerännyt liikaa vai liian vähän astioita. jos liikaa, kaikki ei mahdu koneeseen, vaan jää inhottavasti odottamaan seuraavaa vuoroa.
jos keräät röykkiön, et voi mitenkään tietää, oletko kerännyt liikaa vai liian vähän astioita. jos liikaa, kaikki ei mahdu koneeseen, vaan jää inhottavasti odottamaan seuraavaa vuoroa.
Näen heti tiskivuoresta, milloin se on koneeseen sopiva ja mikä kannattaa sijoittaa mihinkin. Tämä tapa on siis minulle helpompi kuin heti täyttäminen, mutta silmää se häiritsee enemmän.
Siksi nyt punnitsenkin, kumpi painaa enemmän, helppous/nopeus vai siisteys. ;)
ap
Eli aterimet laitetaan suoraan paikalle. Samoin lasit ja lautaset, mutta muut jätetään tiskipöydälle. Kun alkaa näyttää siltä, että kone tulisi täyteen, asetellaan ne tiskipöydälle jääneet koneeseen.
Minun mielestäni sen koneen täyttäminen ja tyhjentäminen on turhaa työtä ja ärsyttävää. Nopeammin selviää, kun tiskaa kaiken saman tien käsin pois, paitsi jos ei ole vieraita syömässä. Meillä jokainen yleensä tiskaa omat astiansa itse ja heti, ja kokkauksen yhteydessä myös aina välineet pois. Mitään ei kasata tiskipöydälle.
Meilläkin kone on aika vähän käytössä, melkein vain kun on ruokavieraita.
Meillä pestään käsin ja hyvin on pärjätty. Ei sitä ehdi miettiä mitä inhoo ja mitä ei, kun tehtävä se on kuitenkin ja on sentään lämpimät vedet.
Eli meillä laitetaan astiat koneeseen sitä mukaa kun likaantuvat. Kaikilla astioilla on vakiopaikkansa ja ei tosiaan ole suuri vaiva jotain kippoa tai lautasta siirtää, että kattila tai muu mahtuu.
On aina siistin näköistä, eikä niitä juuri joudu koneessa siirtelemään.
Hiukan omituinen ongelma sulla :)
Kaikki koneeseen heti ruokailun jälkeen. Pysyy koti siistin näköisenä ja hajuisena. kun alkaa olla melkein täyttä, voi pari kuppia siirrellä eri paikkaan, että saa jonkun isomman astian joukkoon.
En kykenisi katselemaan tiskejä tiskipöydällä.
saman tien, ei päästetä tiskivuorta syntymäänkään. Helppoa kun sen osaa.
Kone on meilläkin, mutta aika harvoin käytössä.