Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miten joulupuukeräys toimii?
25.11.2010 |
Huomasin, että Espoossa (Sellossa) olisi tänä vuonna tuo lahjakeräys, mutta miten niihin lahjoihin merkitään onko tytölle vai pojalle ja ikä suurinpiirtein?
Voisin muutaman lahjan ostaa sinne, ei tarvitse sitten ostaa aikuisille "turhia lahjoja", kun eivät mitään tarvitse. Ostaisin heidän lahjoihinsa menevillä rahoilla mieluummin lapsille lahjoja.
Kommentit (6)
Kiitos, täytyypä käydä hakemassa pakettikortteja keräyspisteeltä!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
paketoi lahjoja. Ja kortti voi olla myös itsetehty.
siis möhlin.. Paketoi lahja ja laita siihen oma tekemä kortti.
keräyspisteissä ei suositella, et lahja on valmiiksi pakattu..
Alue: Aihe vapaa
Näin osallistut Joulupuu-keräykseen
Joulupuu-keräys toteutetaan yhteistyössä paikallisen Nuorkauppakamarin, yhteistyöyritysten sekä paikallisen sosiaaliviraston tai muun yhteiskunnallisen toimijan (esim. Mannerheimin lastensuojeluliiton) kanssa. Samalla annetaan yksityisille ihmisille mahdollisuus kokea antamisen ilo lahjoittamalla uusi, joko ostettu tai omatekoinen lahja haluamalleen lapselle.
Nuorkauppakamarit organisoivat lahjojen keräämisen mm. järjestämällä keräyspisteitä helppojen kulkuteiden varrelle esim. paikallisiin ostoskeskuksiin. Lahjat toimitetaan paikalliselle sosiaalivirastolle tai muulle toimijalle, joka huolehtii lahjojen jakamisesta oikeisiin osoitteisiin eli vähäosaisille lapsille ja nuorille.
Lahjat ovat konkreettinen avustus ja menevät kokonaan perille 100% varmuudella. Näin jokainen pääsee vaikuttamaan siihen, että yhä useampi lapsi kokee tänä jouluna hieman onnellisemman juhlan.
Ohjeet lahjan tuomiseen:
Tule noutamaan paikalliselta Joulupuu-keräyspisteeltä pakettikortti, joka kertoo lahjansaajan sukupuolen ja iän. Esimerkiksi: POIKA 15v. tai TYTTÖ 6v. Näin myös saamme todellisen tarpeen mukaisesti paketteja.
• Lahjaksi käy uusi ostettu tai itse tehty paketti
• Toivomme, että lahjasi olisi valmiiksi paketoitu. Merkitse pakettikorttiin myös mitä lahja sisältää. Pakettikortit vaihdetaan sosiaalitoimen puolesta vastaanottavien lapsien nimillä ja he myös tietävät, millaisesta lahjasta kukin tykkää
• Pakettikortti kiinnitetään lahjaan ja se tuodaan Joulupuun keräyspisteelle
• Käytettyjä tavaroita emme valitettavasti voi ottaa vastaan
• Rahalahjoitukset hyödynnetään ns. täsmälahjoihin (käytössä muutamilla pienemmillä paikkakunnilla)
• Kaikki lahjat toimitetaan paikalliselle sosiaalivirastolle tai muulle toimijalle, joka huolehtii lahjojen jakamisesta oikeisiin osoitteisiin. Vuosittain kaikki lahjat saivat iloisen vastaanottajan ennen joulua, joten lahjasi menee varmasti perille!