johanna pakonen menetti vauvansa...
Ihan kauheaa kun raskaus oli jo noin pitkällä!!
Perjantaina luin raskaudesta ja lauantaina jo vauvojen kuolemasta.
Voimia heille!!
Kommentit (20)
Mistä olette lukeneet tämän uutisen, en löydä sitä mistään??
eli oli jo vanha uutinen. Mutta en minäkään löydä sitä enää. Oliko nyt raskaana vai eikö ollut ?
mutta sitä en tiedä onko todella menettänyt nyt ne kaksoset, jotka IS:n mukaan ovat/olivat identtiset.
Toinen kuoli heti, toinen puoli tuntia syntymän jälkeen.
Itsekin luin juuri viikonloppuna, että hän odottaa kaksosia ja pelkää jatkuvasti=(
Todella surullista!
kovasti että jotain tapahtuu eikä osannut nauttia raskaudesta. Hermmoli vain.
kovasti että jotain tapahtuu eikä osannut nauttia raskaudesta. Hermmoli vain.
Siinä ei paljon ole merkitystä sillä, hermoileeko vai ei jos kaksosilla on sama istukka! Itselläni on takana 3 keskenmenoa, ja joka kerta olen ollut täysin luottavainen, että nyt onnistuu. Sinulla ei ole tainnut olla samanlaisia kokemuksia monista epäonnistuneista raskauksista?
Heidi
Ei varmasti ollut osasyynä hermoilu. Heidän raskaustyyppinsä oli kaikkein riskialttein raskaustyyppi, joita kaksosraskauksistakin on ainoastaan 1 % Näissä raskaustyypeissä lasten selviytymisennuste on noin 50 % ja siinä kyllä saa olla melkoisen optimistinen äiti, joka ei noilla todennäköisyyksillä hermoile raskausaikana!
Johanna Pakonen kertoo omilla kotisivuillaan raskaudenkulustaan ja sen päättymisestä. Hän on kahden identtisen enkelipojan äiti nyt.
Toinen lapsi koki kohtukuoleman ja toinen menehtyi ennenaikaisen synnytyksen vuoksi.
Rv 22 ja siitä eteenpäin, jos lapsi menehtyy kohtuun, on kyseessä kohtukuolema. Tämä rajapyykki tulee siitä, että rv 22 syntyneistä lapsista pieni osa pystytään jo pelastamaan. Kohtukuolematapauksissa vanhemmilla on hautaamisvelvollisuus ja äidillä oikeus normaaliin äitiyslomaan. Keskenmenoissa sen sijaan lapsia ei haudata eikä äidillä ole oikeutta äitiyslomaan.
johtui siitä, ettei osannut nauttia raskaudesta ja hermoili..just just..
Varmaan sairaalassakin sanottiin, että, että "Keskenmenon syy oli hermoilu". Kaikkea sitä saa lukea...
on kyseessä luultavasti (en siis tiedä, mutta arvelen) ollut tapaus, jossa kaksoset ovat samassa sikiöpussissa. Tällainen raskaus on aina identtinen kaksosraskaus ja jakautuminen on tapahtunut varsin myöhään. Istukkakin on yhteinen. Riskejä tulee paitsi yhteisestä istukasta, myös siitä että samassa vesipussissa kelluessa sikiöiden napanuorat voivat sotkeutua toisiinsa. Yhteinen istukka voi alkaa toimia väärällä tavalla niin, että toinen sikiö saa liikaa verta ja toinen taas alkaa kuihtua. Näin voi käydä, vaikka sikiöt olisivat eri pusseissakin. Mutta tilanteeseen ei juuri omalla toiminnallaan voi vaikuttaa.
Näitä äärimmäisen harvinaisia kaksosraskauksia seurataan todella tarkkaan ja vauvat käytännössä aina sektoidaan jos loppuun asti päästään. Synnytyskin on riski. Kyllä tällaisessa tilanteessa useimmat hermoilevat raskauden kanssa, jos vauvojen todennäköisyys selviytyä on pienempi kuin kuolla. Ja tässähän oli kyseessä vielä ensimmäinen odotus.
Johannan kaksoset eivät siis kuolleet keskenmenoon vaan toinen koki kohtukuoleman ja toinen menehtyi ennenaikaisen synnytyksen vuoksi.
Jos olisivat kuolleet keskenmenoon ei Johanna saisi äitiyslomaa, mutta nyt hän saa.
kovasti että jotain tapahtuu eikä osannut nauttia raskaudesta. Hermmoli vain.
kovasti että jotain tapahtuu eikä osannut nauttia raskaudesta. Hermmoli vain.
Opetelkaa ihan totta lukemaan ennenkuin paljastatte idioottimaisuutenne täällä.
Missään EI ole sanottu että menetti vauvat vuonna 2002 vaan on sen vuoden tangokuningatar.
Menetti vauvat nyt, toinen kuoli kohtuun ja toinen syntyi elävänä, eli puoli tuntia ja sitten menehtyi.
Menikö jakeluun?
eli monoamnioottinen-monokoriaalinen kaksosraskaus niin kuolleisuus on nykyisin vain noin 10% jos raskaus on tarkassa seurannassa.
eli monoamnioottinen-monokoriaalinen kaksosraskaus niin kuolleisuus on nykyisin vain noin 10% jos raskaus on tarkassa seurannassa.
Yksi kaverini jännittää juuri tuon saman asian takia. Ei tulisi mieleenkään mennä sanomaan että jännittämisen takia kuolevat varmasti.
pelkästään TTTS:n riski kaikissa identtisissä raskauksissa on 10-15 %. Lisäksi riskinä on istukan epätasainen jakaantuminen, Johanna raskaustyypissä myös napanuoriin kietoutuminen kuolettavasti ja varmasti monia muitakin riskitekijöitä. Nämä mainitsemani ovat yleisimpiä, kun lapsilla on yhteinen istukka. Toki TTTS:stäkin osa selviää elossa (kuten omista kaksosistani toinen selvisi) eli ei johda automaattisesti kuolemaan, mutta hoitamattomana kyllä todennäköisesti johtaa.
Itse luin vasta äsken ja itku tuli! Paljon voimia heille!
nimim. kaksoisraskaus mennyt itsellä kesken (voiko näin julmasti sanoa että onni onnettomuudessa, että meni aikaisessa vaiheessa kesken)