Tajuatko että tunteesi ovat vain pääsi sisällä tapahtuva asia?
Suututtaa, ilostuttaa, masentaa jne.. Kaikki on vaan sun pääsi sisällä. Ympäröivä maailma pyörii niistä välittämättä jatkuvasti. Ne eivät vaikuta mitenkään tässä maailmankaikkeudessa mihinkään muutakuin sinun olotilaasi. Tiedosta tämä ja opi hallitsemaan tunteesi sellaisena kuin ne ovat.
M40
Kommentit (10)
Tunteet tarttuu. Ihmisen keho voi sairastua tukahdutetuista tunteista. Vaaran tunne kertoo vaarasta tai uhkasta. Ilo tuottaa eri hormoneja kuin katkeruus.
Jos pään leikkaa irti, lakkaako tuntemasta?
Joillain tunteet tuntuvat osaksi kropassa.
Jos suutun, saan noidannuolen... Ehkä jotkut elää päässään, sieltä on hyvä murtautua ulos... Ilo antaa koko kroppaan voimaa ja mielikin voi kivasti.
Eiköhän moni turruta niitä tunteita liikaakin. Pysytään esim. huonossa ihmissuhteessa...
Joskus puoliso motkottaa, että olen humalassa. Puolustaudun, että olen sitä vain oman pääni sisällä, ja siten se on yksitysasia, joka ei kuulu muille pätkääkään.
Vierailija kirjoitti:
Joskus puoliso motkottaa, että olen humalassa. Puolustaudun, että olen sitä vain oman pääni sisällä, ja siten se on yksitysasia, joka ei kuulu muille pätkääkään.
Psykoosit skitsofrenia ja humala tapahtuvat vain yhden ihmisen aivojen sisällä.
Ainoastaan humalaa paheksutaan
Esim jos suututtaa niin tiedosta että nyt on tällainen tunnetila päällä ja kohta taas toisenlainen tunnetila päällä. Älä anna tunteelle valtaa. Eli vaikka riko esineitä suutuspäissään vaan tiedosta se ja rauhoita itsesi
Ap
Miksi sitten ap raivoat palstalla joka viikonloppu?