Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kristinuskokysymys: pelastuakseen tarvitsee tiedostaa itsensä...

Vierailija
18.11.2023 |

Kuulemma kristinuskossa se menee niin että pelastuakseen ihmisen tarvitsee tiedostaa itsensä syntiseksi ja pyytää Jeesukselta että hän ne synnit kantaisi. Siis: ihmisen tarvitsee TIEDOSTAA ITSENSÄ. Ja nyt sitten kysymykseni: entä ne ihmiset jotka eivät kykene tiedostamaan itseään ollenkaan? Eivätkö he voi mitenkään pelastua? Siis ihmiset joilta puuttuu tietoisuus itsestä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ihmistä ei ole olemassa, tarvitseeko hänen silti pelastua?

Vierailija
2/3 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei jee, joku on peukuttanut aloitustani. Hahaa, mikä suuri onnen päivä minulle! Kunpa tulisi peukkujen lisäksi kommenttejakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kristinuskoiset tapaavat selittää tätä niin että tietämättömillä on aika hyvätkin mahikset, koska heidät arvioidaan tietämättömyytensä takia eri tavalla. Tällaisia tietämättömiä voivat olla esimerkiksi eristyksissä eläneet alkuasukasheimot, joliie ei vielä ilosanomaa ole saatu viedyksi. Sitten vasta he ovat pulassa kun lähetyssaarnaaja kertoo heille että "Jeesus pelastaa, ota Jeesu sydämmeesi!" koska arvosteluasteikko muuttuu siinä samassa oleellisesti ankarammaksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä seitsemän