Onko täällä muita, jotka meinaa hajota siihen kun seuraa maailman menoa monien ihmisten elämää vierestä?
Sitä välillä miettii vaan, että onko kaikki menettäneet järkensä? Miten ihmiset eivät esim hahmota suuria kokonaisuuksia? Yksinkertaisia syy-seuraussuhteita?
Kommentit (11)
Uutisista masentuminen on aika noloa.
No, ensi vuonna heikennetään irtisanomissuojaa, kyllä ne sitten herää.
Minä olen hyväksynyt sen, että ei päätännänteolla ym. ei ole mitään tekemistä järjen kanssa. Se on vaan valtapeliä.
AP, tuossa aloituslauseessa ei ole päätä eikä häntää, mitä se tarkoittaa?
No ei varmaan kovin montaa.
Kun luovut ajatuksesta, että kaiken pitää mennä niin kuin sinä ajattelet ja haluat, niin pää pysyy kasassa.
Maailma on kaaottinen paikka ja ihmisillä mitä moninaisimmat intressit. Siinä sinun on elettävä, halusit tai et.
Olen ahdistunut ja huolissani enemmän kuin aiemmin. Onneksi mulla on perhe, ja arkiset asiat vievät ajatukset pois angstista.
Arkiset asiat tosiaan auttaa.
Putin naapurissa, muuten ei ahdistaisi liikaa. Se äijä pääsyynä.
Häh? Elätkö jossain adhd-hoitolassa?
Tuntemani ihmiset on menettäneet järkensä jo vuosikymmeniä sitten ja heidän seuraaminen on lähinnä mielenkiintoista. Joillakin on ihan uskomatonta resilienssiä mitä ihailen syvästi ja haluaisin tietää heidän salaisuutensa, onko se ihan perusluonne vai jokin elämänkatsomus. Aina kun heillä elämä hajoaa niin he nousee kuin tuhkasta uuteen seikkailuun ja parempaan elämään. Ei voi kuin ihaillen seurata sivusta.
Luulen että joku tauti on iskenyt maapallon väestöön. Ollaan ihan sekaisin ja vihataan ja pahoinpidellään toisiaan.
Ehkä meille lähetetään joku kunnon vitsaus, vaikka näitä jo on päällä monia.
Kannattaa pitää oman psyykensä vuoksi etäisyyttä kauheisiin uutisiin ja seurata sellaisia, jossa yritetään pelastaa ihmishenkiä.
Haha, itse katson rauhoittuakseni maanjäristyskäyrää sieltä yhdestä saarivaltiosta, jollain tavalla se on rauhoittavaa, kun tietää, että siellä yritetään oikeasti pelastaa ihmsiä.
Ei ole.