Valitettavasti arvasin oikein, että suomalaiset äänestävät suosikkijuustokseen Valio Oltermannin!
Niin mietoa, pehmeää ja kermaista. Vauvakin tykkää.
Kommentit (22)
Makuaistittomat valitsi mauttoman juuston.
Onkohan tuo rasvaisempi Oltermanni sitten hyvä? Voi olla.
Itse olen maistanut vain tuota kevyempää, ja mielestäni se on kuminen, kuiva ja aika mauton juusto.
Suomalaisena äänestäjänä ja veronmaksajana haluan tässä tilanteessa käyttää "veto"-oikeuttani ja vaatia Lidlin Tilsiter-juuston kruunattavaksi voittajaksi. 👑 Me vaadimme!
Suomalaisilla on huono maku, mitä tulee juustoihin. On tosin ymmärrettävää, että lapset pitävät mauttomista juustoista, mutta että aikuiset myös.
No, täällähän syödään vieläkin yleisesti mämmiä, lanttulaatikkoa ja läskisoosia.
edam ja oltermanni ovat mietoja juustoja, niin ne sopivat hyvin lapsille.
Oletteko huomanneet, että Oltermannissa on myös aivan valtavasti makueroja riippuen mitä tuotantoerää sattuu ostamaan?
Harvoin enää onnistuu saamaan yhtä hyvää juustoa kuin millaisena se tuli markkinoille.
Tulee jopa mieleen, että onko raaka-aineita huononnettu, vai onko vaan kyse eri tekijöiden osaamisesta?
En osta ollenkaan suomalaisia juustoja, liian mauttomia
Vahinko, että Suomeen tuodaan todella vähän ihania juustoja maailmalta. Pelkkää teolliisuuspuppua Suomesta. Oltermannikin on aivan kamala. Arkijuusto vielä pahempi.
Moni muu kermajuusto on maukkaampaa. Mutta kuka mistäkin tykkää. Juustoja tosin ei pitäisi syödä jääkaappikylmänä vaan huoneenlämpöisenä.
Ihan hirveitä kaikki, en löytänyt yhtään "suosikkia".
Meillä ei edes lapset (1+v) syö noita! He rakastavat homejuustoja, pehmeää pecorinoa tai parmesania (ei taida edes saada Suomesta), gruyereä ja vahvaa cheddaria. Täysrasvaisia oikeita juustoja
Suomalaiset kevytjuustot on kuin kumia ja ihan mauttomia. Vähän samaa kuin se että me syömme mautonta ja rasvatonta broileria kun muissa maissa herkutellaan kanalla.
Eihän suomessa muuta juustoa olekaan
Suosikki ei tietenkään ole sama asia kuin paras juusto. Suosikki maistuu vauvasta vaariin ja on halpaa.
Suomalaisten juustomaku on kyllä aivan karmea, tai oikeastaan mitäänsanomaton.
Vierailija wrote:
Suomalaisilla on huono maku, mitä tulee juustoihin. On tosin ymmärrettävää, että lapset pitävät mauttomista juustoista, mutta että aikuiset myös.
No, täällähän syödään vieläkin yleisesti mämmiä, lanttulaatikkoa ja läskisoosia.
Niin, varmasti perhe joutuu ostamaan hinta edellä. Oltermanni usein tarjouksessa!
Kremel -vegejuusto on omasta mielestäni paras :) ja ei-vegeistä Oltermanni, herkille makunystyröilleni ei sovi vahvat juustot :D
Meillä oli viimeksi Oltermannia, kun kuopus oli alle kouluikäinen. Sen jälkeen ollaan siirrytty oikeisiin juustoihin.
Mikä ikinä onkaan kilohinnaltaan halvin, voittaa äänestyksen. Sama juttu muissaki tuotteissa.
Suomessa määrä merkkaa, ei laatu, ja suurin osa ei ole laatua maistanutkaan.
ihan yhtä hyvää on Rainbow tai Valion hyvä arkijuusto
Miedot juustot sopii leivän päälle. Aamupalalla ei voi mitään Roquefortia nauttia. Miedompaa vaaleapaahtoista kahvia ja sämpylän päälle mietoa juustoa, kiitos.
Älkää huolehtiko, sitten kun herkuttelen niin nautin kyllä vahvempiaromisia juustoja patongin, keksien ja viinin kera.
Minäkin olisin äänestänyt Oltermannia, mikäli olisin äänestänyt. Mieluummin sitä laittaa leivän päälle kuin jotakin parmesaania.