Työelämässä oleva pääsee lonkka- yms leikkaukseen aina ohituskaistaa pitkin, eläkeläiset ja ulkomaalaiset saa jonottaa kuukausia, vuosia
Onko tämä kiitos meikäläisen kaltasaiselle yhteiskunnan rakentajalle joka jaksoi ajaa taksia 30 vuotta ja olla aviossa kolmen akan kanssa.
Kommentit (21)
Nyt on ollut kyllä sellainen tilanne kroonan jälkeen, että esim. leikkauksia on lykätty ja lykätty työssäkäyviltäkin.
Eli ulkomaalaisten ja eläkeläisten pitäisi saada etuoikeus lonkkaleikkauksiin.
Työssä käyvät joutavat kyllä odottamaan. Hehän koko lystin maksavat.
Ulkomaalaisten pitäisi päästä ohituskaistaa koska….?
Olet oikeassa. Yhdeltä leikataan kaikki mitä se vaan keksii pyytää ja toiset kituvat kipujensa kanssa vuosikausia. Ihmisiä olemme kaikki.
30 vuotta taksilla ajoa ei ole kyllä mitään työntekoa
Ystäväni (etätyössä pitkään sinnetteli) pahasti kivulias polvi odotti leikkausta 2 vuotta. Kun lopulta sai lopullisen luvatun ajan, niin siihenkään ei sitten päässyt, mutta sai matkustaa toiseen kaupunkiin peruutuspaikalle. Nyt muutaman viikon päästä on kuin eri ihminen.
Työssä käyvät luonnollisestikin tarvitsevat ajan niin nopeasti kuin mahdollista, vaikka sitten ohituskaistan kautta koska ovat TYÖSSÄ KÄYVIÄ ja pitävät omalta osaltaan tämän yhteiskunnan pyörät pyörimässä. Turha mussuttaa.
Itse menen yksityiselle tilanteissa joissa pitää saada nopeaa apua. Ei se yksi erikoislääkäri visiitti nyt niin kallis ole että se kannattaa jäädä tekemättä jos vaihtoehtona on odottaa tosi pitkiä aikoja hoitoon pääsyä tai että terveysongelma pahenee. Yksityiseltä saa lähetteen julkiselle.
Ja kaihileikkaukseen myös. On kaikkien etu että ihmiset pidetään työkuntoisina.
Voin kuvitella tt-tuella olevien jonotusnumeron, että missä päässä se sijaitsee. Paitsi jos leikkaus olisi haitallinen tai tarpeeton, sitten eri juttu.
työssä olevien työkyky on tärkeintä, että saadaan Suomen velat maksettua.
Ne ottaa ohituskaistalle ne jotka voi pärjää yksin kotona ja kuntoutuu ihan oikeasti.
Nämä elämäntapamakoilijat onkin sitten eri tapaus
Tulee yhteiskunnalle kalliimmaksi kun työssäkäyvä saikuttelee
Näin sen pitää mennäkin. Joku priorisointi pitää olla.
Vierailija wrote:
Ystäväni (etätyössä pitkään sinnetteli) pahasti kivulias polvi odotti leikkausta 2 vuotta. Kun lopulta sai lopullisen luvatun ajan, niin siihenkään ei sitten päässyt, mutta sai matkustaa toiseen kaupunkiin peruutuspaikalle. Nyt muutaman viikon päästä on kuin eri ihminen.
Anteeksi, mutta vähän vaikea ymmärtää "etätöissä sinnittelyä", kun itse kipeällä polvella fyysisesti raskaassa työssä. Etätyössä ei olisi ollut ongelmaa.
Joo toki jotkut ulkomaalaiset käykin töissä mutta ihmettelen kun sitä rahaa on haluttu laittaa ties kuinka paljon tänne tulleiden ulkomaalaisten yhdistystoimintaan, tuloksettomaan kotouttamiseen yms. Ne rahat olisi voitu käyttää suomalaisten köyhien ja eläkeläisten lonkkaleikkauksiin..
Höpö höpö. Ei se näin mene. Olen työelämässä ja pitäisi saada uudet nivelet polviin. Lääkärit vain sanovat, että näitä operaatioita ei tehdä alle 60- vuotiaille. Eli viisi vuotta pitäisi ainakin sinnitellä töissä kipujen kanssa, ennen kuin pääsee operaatioon, joka tekisi liikkumisesta taas helpompaa.
Venäläiset pääsee ohituskaistaa pitkin heti terveydenhoitoon, mutta kantasuomalaiset joutuu jonottamaan kuukausia, jopa vuosia!
Eli ne henkilöt, jotka pitävät yhteiskunnan pyörimässä (sairaanhoitajat, pelastajat, sähkärit yms.) pitäisi olla kotona sairastamassa, jotta sinä, joka et ole työelämässä pääsisi ensiksi hoitoon?