Kotiutuminen nukutuksen jälkeen
Olen menossa hakemaan ystävääni päiväkirurgisesta toimenpiteestä, jossa hänet siis nukutetaan ja vietän hänen kanssaan seuraavan illan ja yön. Pitääkö hänet herättää yöllä ja tsekata onko tajuissaan? Kannattaako illalla puuhata jotain (pelata lautapeliä, katsoa telkkaria tms.) vai antaa hänen nukkua jos niin haluaa? En ole yhtään hoitoalan ihminen niin vähän mietityttää mutta kai ne noutaessa antavat sairaalassakin jotkut ohjeet.
Kommentit (10)
Ei tarvii herättää. Ja anna toisen levätä.
Jospa kysyisit ohjeet sieltä paikasta, josta hänet haet. Hehän hänen vointinsa paremmin tietävät. Eihän me tiedetä, mitä hänelle on tehtykään.
No varmasti saat ohjeet, jos vielä erikseen pyydät niitä ja varmaan antavat ohjeet pyytämättäkin.
Mua ainakin väsytti älyttömästi. Halusin vain nukkua.
Vierailija kirjoitti:
Tuohon saa ohjeet. Ei pääsääntöisesti tarvitse herätellä keskellä yötä, jos ei ole ollut ongelmia.
Ja se, mitä siinä illalla kannattaa tehdä, riippuu ihan toisen jaksamisesta. Osa on väsyneempiä, osa tokenee nopeammin.
Lisään ihan tarkat oikeat ohjeet saat paikasta livenä mistä hänet haet.Hän saa myös A 4 arkin ohjeet kotihoitoon.Tavatkaa ne yhdessä.
Kai se ystävä itse osaa kertoa. Tuskin ne sulle mitään ohjeita jakelee jollet ole lähiomaiseksi merkitty.
Minulle tuli ilmeisesti nukutusaineesta kova pahoinvointi ja oksentelin heräämisen jälkeen. Tajunnantaso vaihteli. Eivät päästäneet heti kotiin, vaikka oli suunnitelma. Seuraavana päivänä pääsin lähtemään kun oli jo ruokakin pysynyt sisällä.
Toivottavasti leikkaus menee hyvin ystävälläsi ja sen jälkeen.
Sairaalassa antavat hoito-ohjeita esim. leikkaushaavan suhteen.
Vierailija kirjoitti:
Kai se ystävä itse osaa kertoa. Tuskin ne sulle mitään ohjeita jakelee jollet ole lähiomaiseksi merkitty.
Minä olin ihan lääkehöyryissä vielä ja onneksi kaverii ymmärsi ohjeet paremmin kuin minä. Kaveri talutti vaan taksiin ja sillä kotiin ja minä heti nukkumaan.
Sieltä annetaan aina ohjeet saattajille, vaikka ei edes pyytäisi. Oma mies oli nukutuksessa ja sain kattavat ohjeet kotiin. Ei tarvinnut herätellä, piti vain katsoa että muisti ottaa lääkkeensä kun oli tokkurassa, vahtia tajunnantasoa, huimausta ym. Kerrottiin myös oireet, joista pitää ottaa heti yhteyttä hoitaneeseen paikkaan ja oireet, joista soittaa heti 112. Ja kaikki sai paperille mukaan, ettei mikään unohdu.
Tuohon saa ohjeet. Ei pääsääntöisesti tarvitse herätellä keskellä yötä, jos ei ole ollut ongelmia.
Ja se, mitä siinä illalla kannattaa tehdä, riippuu ihan toisen jaksamisesta. Osa on väsyneempiä, osa tokenee nopeammin.