Lue keskustelun säännöt.
Olisko kellään helpon marjapiirakan ohjetta?
17.08.2008 |
Murotaikina mieluiten, laittaisin boysenmarjoja siihen päälle. Ulkomailla olen, joten ei ole perunajauhoja, kermaviiliä, piimää jne. joita kaikki reseptit sisältää. :( sellainen kuohkea piirakka olis kiva, kun lapset juuri toivat ison astian poimimiaan marjoja.
Kiitos tosi paljon jos tiedät ohjeen. :)
Kommentit (2)
tein jo tortun, melkein samalla tavalla, mutta murun sekaan kaksi munaa ja maito/kerma seosta, kun oli kermaa kaapissa, niin että siitä tuli löysä taikina. Loput murut ja marjat laitoin päälle. Hyvää tuli, vähän muffinimaista.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
n 75g voita tai margariinia
desi sokeria
sulata hieman ja vaahdota, sitten lisätään vehnäjauhoja joiden seassa on 1tl leivinjauhetta. (Em tilalla voi käyttää vaikka jauho-lese-puurohiutale sekoitusta tai mitä kaapista löytyy) Sen verran em jauhoja että tulee sellainen kuiva muruseos. Lisää siihen 1 vatkattu kananmuna. Jos on liian kuivan tuntuinen niin lisää vaikka tilkka vettä.
Levitä taikina painelemalla vuoan pohjalle. Lisää marjoihin reilu dl sokeria ja 1/2 - 1rkl vehnäjauhoja jos on kovin mehuisia. Paista 175 n 40 min