En voi mitään sille, että minusta nämä täi- syyhy- ja kihomatotartunnat
ovat lähtöisin likaisista ja epäsiisteistä perheistä.
Esimerkiksi kaverini lapsilla on monta kertaa ollut, ja meillä ei kertaakaan.
Ja kodin siisteys on toista luokkaa, ja olen opettanut lapseni pesemään kätensä.
Tarttua voivat toki keneen tahansa, mutta jostainhan tuollaiset aina ovat lähtöisin.. ja veikkaan että samoista perheistä 99% kerroista.
Ällöttävää.
Kommentit (17)
Me ollaan erinomaisen siistejä ja puhtaita ihmisiä, kotikin on siisti. Ja silti on saatu sekä täitä että kihomatoja, tuli naapurista.
ystävämme siivoavat joka päivä kotinsa, kun heillä on astmaatikkoja perheessa, heillä on aina siistiä.
Meillä siivotaan kun ehditään.
Lapsemme ovat samassa päiväkotiryhmässä.
Ystäviemme perheessä on ollut kihomatoja vähintään kerta vuoteen meillä ei ole ollut koskaan.
Minä itse ajattelen, että ihmisen kroppakin voi olla sellainen ettei niitä kaikille tule.
erityisesti kihomadoistahan on ERITTÄIN hankala päästä eroon, vaikka olisi kuinka himosiisti ja steriili koti, kun sen tartunnan on jostain saanut. välttämättä päivittäinen lakanoiden yms. vaihto ja muu jynssäys ei enää siinä vaiheessa auta, kun tartunta on saatu. Eli yhtälailla sitten ne putipuhtaat lapsikullat niitä tartuttavat eteenpäin. ITse sain yli 10v sitten lukioikäisenä (!!!) kihomatoja, kun olin kesän lapsenvahtina perheessä, jossa todellakin oli supersiistiä aina! ARvatkaa vaan oliko kiva tunne, 18v ja kihomatoja, eka poikaystävä jne... No mutta joo, ei se siisteys siis aina ratkaise.
että joihinkin ihmisiin täit ja kihomadot tarttuvat herkemmin kuin toisiin.
Mulla oli parikymppisenä päiväkoti-ikäinen pikkuveli. Sitä kautta tuli useamman kerran täitä, jotka tarttuivat mulle ihan kylässä vanhemmillani käydessäni. Mulla oli myös poikaystävä, jonka luona melkein asuin ja takuulla oltiin läheisessä kanssakäymisessä. Poikaystävä ei saanut täitä kertaakaan multa (tai mun vanhemmilla käydessäni pikkuveljeltä) vaikka meillä oli ihan saman tyyppiset hygieniatavat.
En tiedä onko sen hiuslaadussa joku juttu vai missä, etteivät täit viihtyneet.
No itsensä näillä mielipiteillä vain nolaa, ei muita.
Meille tunnustettiin päiväkodissa, että täit näkyvät ensinnä (tai koko ajan) aina samojen perheiden lapsilla, koska he eivät niitä vauvaudu hävittämään.
niin silloin ei ollut kihomatoja. Ala-asteen luokkakaverillani oli täitä, mutta ei ne tarttuneet minuun. Eikö aikuiset nykyään opeta lapsille hygieniatapoja? Mistä näitä loisia oikein sikiää? Minullakin on käsitys että ne lisääntyvät likaisissa lapsissa, likaisissa kodeissa.
Olin lapsi 1970-luvulla eikä kyllä yhtäkään kihomato-, täi- tai syyhytartuntaa ollut koulussa. Kummallista sinänsä, että mielestäni nykyään paasataan hygieniasta paljon enemmän kuin tuolloin.
Meidän tarhassa ei ole kihomatoja, mutta heti, kun on yhdistetty (esim. loma-tms. erikoispäivinä) meidän päiväkodin lastenhoito erääseen (ikävän ja köyhän alueen) tarhaan, niitä rupeaa saletisti ilmaantumaan parin viikon kuluttua :P
Enkä halua tällä sanoa, että juuri köyhyys tekisi ihmisestä likaisen, vaan sitä, että useimmiten alkoholisti- ym. päihdevanhemmat eivät hirveästi jaksa hoitaa lastensa käsienpesua tai kihomadotusta....
vaikka ihan siistiä meillä on ja lapsikin on aina puhtaissa vaatteissa ja pesty.
lapsuudenkotimme eivät olleet kaikkein siisteimpiä, mutta eivät kyllä likaisimpiakaan. Tavallisia.
vaikka ihan siistiä meillä on ja lapsikin on aina puhtaissa vaatteissa ja pesty.
ei siinä auta, vaikka kuinka itse pitäisi lapset ja paikat puhtaina, kun muissa perheissä eletään paskan ja täiden keskellä.
Kannattaa seurata, millaisten perheiden lasten kanssa oma lapsi leikkii!
elämme todella epäsiistissä ja likaisessa huushollissa (ainakin kaikkien himosiivoojaäitien mielestä) eikä meillä ole kertaakaan ollut täitä tai kihomatoja, syyhystä en ole kuullutkaan.
Sen sijaan tiedän montakin himosisustajaa ja kodinpuunaajaa, joilla on täit uusineet moneen otteeseen jne.
Ei täit tai kihomadot itsestään sikiä sotkun seasta, kyllä se tartunta täytyy jostain saada. Se taas tapahtuu piposta-pipoon tai kädestä-suuhun menetelmällä päiväkodeissa ja kouluissa, joten eipä siinä voi kuin tuuriansa kiittää jos on niiltä säästynyt!
t yksi hannu hanhi, lapset nyt jo 9 ja 7 - vuotiaat
ovat lähtöisin likaisista ja epäsiisteistä perheistä. Esimerkiksi kaverini lapsilla on monta kertaa ollut, ja meillä ei kertaakaan. Ja kodin siisteys on toista luokkaa, ja olen opettanut lapseni pesemään kätensä. Tarttua voivat toki keneen tahansa, mutta jostainhan tuollaiset aina ovat lähtöisin.. ja veikkaan että samoista perheistä 99% kerroista. Ällöttävää.
siihen kenen kanssa lapsi leikkii eikä sitä edes näe päällepäin, kenellä on loisia.
kuin likaisessa tukassa. Joten onkohan ap ihan niin hygieninen kun yrittää uskotella?
Ensinnäkin perusasioita:
Täit, kuten jo mainittiin, viihtyvät puhtaassa tukassa paremmin kuin likaisessa. Syyhy, täit jne jne. voivat tarttua sinuun tai lapsiisi vaikka Rooman huippuhotellissa.
Se, mistä nämä vaivat lähtevät liikkeelle, en osaa sanoa, mutta kyllä sinäkn siistin kotisi kanssa voit saada hirvikärpäsiä metsästä.
Ethän opeta lapsillesi, että mielestäsi likaiset kodit ja niissä asuvat ystävänsä ovat ällöttäviä...? Likaisuus ja sekaisuus ovat kaksi eri asiaa ja suurin osa ihmiseen tarttuvista elävistä otuksista tykkäävät enemmän puhtaista oloista kuin likaisista.
Sitä sanotaan, että 100 vuoden päästä ihminen kuolee flunssaankin kun pidetään niin kovaa hygieniasta kiinni!
t. 10 vuoden siivouskokemuksella kotinsa siistinä pitävä, lapseni saavat liata itsensä. Sitä varten on pesukone.