Erotilanne, ex asuu yhteisessä kodissa, laina maksetaan puoliksi, voinko vaatia avaimen myös itselleni?
Kerta maksankin puolet talosta vaikka ex siellä asuu?
Kommentit (13)
Miksi olet alun perin luopunut avaimesta?
Eikö sulla ennen ole ollut omaa avainta edes?
Missä vaiheessa luovuit avaimesta, jos sitä nyt pitää vaatia takaisin?
Omistajan valtuuksin on sallittua kulkea mutta se pitää itseasiassa sopia, joka tapauksessa turvalukon saa pitää itse.
Lähditkö siis lätkimään jättämällä avaimet pöydälle?
Onko eksä vaihtanut lukot vai miksi sulla ei ole avaimia enää?
Jos olet jo kirjoilla toisessa osoitteessa, et voi. Olisiko aika hakea yhteisomistuksen purkua ja pistää kämppä myyntiin?
Miten tuo tilanne on järjestelty? Exällä on sovittu hallintaoikeus, että se vastaa suunnilleen vuokralaisen asemaa suhteessa siihen toiseen ei-asuvaan omistajaan, ettei voi mennä ilmoittamatta, mutta se avain on kuitenkin erikseen sovittavissa jos on jostakin syystä oltava kiireellisen pakollisen käynnin vuoksi.
Kuka luopuu avaimistaan ja sitten vaatii taas takaisin?
Vaatia voi mitä vaan. Saako vaatimiaan asioita onkin sitten ihan eri asia. Ehkä olisi parempi taktiikka hankkiutua eroon maksamisesta.