Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Iltalehti: IF Vahinkovakuutuksessa vakuutettuja kirkkoja on poltettu epäilyttävän paljon. Tyrvää, Porvoo, Ylivieska.... IF tietysti maksattaa vahingot asiakkaillaan. Mut mistähän tällainen "sattuma" johtuu?

Vierailija
17.08.2023 |

"Vakuutusyhtiöistä erityisesti Ifillä on ollut huonoa tuuria kirkkojen vakuuttajana, sillä yhtiö on joutunut korvaamaan Tyrvään, Porvoon ja Ylivieskan kirkoille aiheutuneet reilusti yli 10 miljoonan euron vahingot."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c6dba5e7-74a2-4eb3-84de-03ca8a45c6a4

Onkohan ihan sattumaa, että IFin palovakuutuksella vakuutetut kirkot roihahtavat maan tasalle?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seurakuntasisaret ja -veljet pistävät kirkon palamaan, että saavat vakuutusrahoilla ostettua pämppäviinat kokouksiinsa.

Vierailija
2/3 |
17.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea uskoa että tuhopolttajat ovat paljon sitä miettineet mikä vakuutusyhtiö kyseisen kirkon on polttanut. Tuskin AP:n mainitsemia historiallisestikin merkittäviä rakennuksia on ne omistava seurakuntakaan lähtenyt polttamaan vakuutuskorvausten saamiseksi, koska kirkon korjaaminen tai uuden rakentaminen kuitenkin todennäköisesti maksaa enemmän kuin mitä vakuutuskorvaukset ovat. 

Yksityishenkilöllä tai yrityksellä houkutus vakuutuspetokseenkin voivat olla toiset: tarpeettomasta rakennuksesta päästään eroon ja siitä saa vielä vakuutuskorvauksenkin.

Vakuutusyhtiöillä ainakaan ei ole missään tapauksessa intressiä polttaa kirkkoja tai aiheuttaa muita korvattavia vahinkoja: korvausmenothan vain pienentävät vakuutusyhtiön tuottoa.

Eiköhän syy IF:n osuuteen ole osittain siinäkin että se on markkinaosuudeltaan suuri yhtiö, joten sille osuu myös suuri määrä vahinkoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naapurissa poltetaan pyhä kirja ja koko maailma on sekaisin. Meillä poltetaan pyhä rakennus ja kukaan ei korvaansa lotkauta tai pidä meteliä.