Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko tämä aivan hullu ja typerä idea? Olisin menossa klubille katsomaan

Vierailija
30.07.2023 |

keikkaa noin 60 km päähän. (lähin paikka jossa mahdollisuus nähdä). Vielä en ole lippuja ostanut, koska keikkaan on vielä aikaa. En omista ajokorttia, joten vaihtoehtona bussi tai taksi. Bussit kulkevat todella huonosti. Bussilla pääsisin meneen alkuillasta, mutta en pääsisi enään keikalta pois. Mun nykyinen eksä kuskasi mua ennen, tosin harvoin käytiin missään. Ystävää pyysin, olisin maksanut bensatkin, eikä kyseinen artisti kiinnostanut eikä muutenkaan missään käy. Oli iltavuorossakin. (joskus oli tuon keksinytkin, ettei tarvitse lähteä kuskaamaan) Nytkin taisi keksiä kun noin pitkälle ajalle työvuoronsa tiesi, joten en kehtaa ihmisiltä oikein kyytiä kerjätä, ja työpaikalla on muutenkin todella huono ilmapiiri, joten sieltä en lähde kyseleen. Vaihtoehtona taksi, mutta pienituloisena matalapalkka-alalla osa-aikatyötä tekevänä hinta tuntuisi järjettömän kalliilta, mutta en näe tässä enään muutakaan vaihtoehtoa.

Ajattelin mennä pelkästään kuunteleen lempiartistiani, jonka haluaisin edes kerran nähdä. Olisin nähnyt festareillakin, mutta sinne nyt olisi ollut vielä vaikeempaa mennä. Tämän kaiken tämän rumban jälkeen mihinkään juomisiin ei edes riittäisi rahaa (eikä kauheesti kiinnostaisikaan). Ajattelin mennä osan alku ja loppumatkasta kävellen noin 5-10 km että säästäisin rahassa, mutta tuo kellonaika ei tosin olis paras mahdollinen, mutta olisin ainakin selvinpäin matkassa. Paljonko tuollainen matka noin 60 km yhteen suuntaan viikonloppuna suunnilleen maksaa? jos osan vielä kävelis.

Joskus tullu työpaikan pikkujouluista lyhyehkön matkan, en muista hintaa, mutta kalliilta sekin tuntui.
Siis keikka ei nyt aivan hirveästi maksa, joten sen ainakin pystyisin maksamaan, mutta ahdistaa tuo taksimatkan mahdolllinen hinta. Tai vielä enemmän ahdistaisi jos en artistin keikalle edes kerran pääsisi. Ja liftaaminen nyt ei ole mikään vaihtoehto tähän.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuta pois perämetsästä tai hanki auto ja kortti? Ei ole muiden ihmisten homma kuskailla sinua, herranjumala jos kaveritkin jo keksii tekosyitä päästäkseen susta.

Vierailija
2/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soita omaan aluetaksiisi ja kysy sieltä arviota hinnasta. Se, että lyhennät matkaa 5-10 km kävelyllä ei vaikuta merkittävästi taksin hintaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota joku hostelli- tai motellihuone ja mene linja-autolla seuraavana päivänä. Tullee halvemmaksi kuin taksi.

Vierailija
4/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomioi että yöllä korkeemmat hinnat.

Vierailija
5/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärtänyt kysymystäsi, mutta laita johonkin paikalliseen FB-ryhmään kysymys, onko muita lähdössä tuolle keikalle ja pääseekö kyytiin. En tiedä josko FB:ssa olisi jopa kimppakyytiryhmiä, joista voi kysyä. Omalla paikkakunnallani (pieni pk) oli aikoinaan "Kysy kyytiä" -ryhmä, joka sittemmin kai loppui kun ylläpitäjät väsyivät, mutta täällä voi kysyä kyytiä laittamalla viestin paikalliseen puskaradioon tai ryhmään, jonka nimi on sama kuin paikkakunnan nimi.

Vierailija
6/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liity paikkakunnan facebook ryhmään tai artistin faniryhmään ja kysy josko joku olis tulossa samoilta suunnilta kuin sinä ja ottais kyytiin? Tai voisitkö yöpyä jonkun sohvalla?

Tai onko keikka paikkakunnalla omenahotelliia/muuta halvempaa majoitusvaihtoehtoa että jos jäisit yöksi ja tulisit seuraavana päivänä bussilla kotiin. Toki yöksi jääminen maksaa mutta olettaisin että taksi yöllä saattaa tulla jopa kalliimmaksi.

Jos keikkaan on vielä aikaa niin ehdit säästää siihen mennessä. Tai voitko kysyä yöpymis- tai taksirahoja ennakko joululahjaksi äidiltäsi tai joltain muulta läheiseltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Airbnb ja bussi.

Vierailija
8/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sovin kerran taksin kanssa hinnan, n 35 km 50 e. Jos paikassa on leirintäalue, halvan mökin voi saada 50 e yöksi. Olin jokin aika sitten 4 yötä 53 e leirintäalueen mökissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Polkupyörällä? Kolmisen tuntia sivu, neljä tuntia jos varaa, niin voi pitää reiluja taukoja.

Vierailija
10/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkustin kerran olosuhteiden pakosta n 55 km taksilla teki 100 e. Majoituksen saa tuolla hinnalla. Yksi vaihtoehto on, että isket jonkun ja näin saat yöpaikan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omenahotelli tai hostelli tulee tosiaan halvemmaksi kuin taksi. Seuraavana päivänä sitten bussilla kotiin.

Joskus nuorena tehtiin myös sitä, että vaan hengwttiin jossain puistossa tai rautatieasemalla, kunnes seuraavan päivän eka bussi/juna lähti kotiin. Enää en pystyisi, mutta nuorempana ei tehnyt tiukkaakaan valvoa auringon nousuun.

Vierailija
12/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noilla eväillä jäisin kotia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
30.07.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee niin vaikeaksi jo aloittajan pelkkä ajatuksenjuoksukin että taitaa olla paras pysyä vaan kotona.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi neljä