Mitä minä nyt teen? Asiaa uskonnon/et-opetuksesta...
Pikku ekaluokkalaiseni on istunut tähän mennessä uskonnon tunneilla, kun oli epäselvää saadaanko kuntaan et-ryhmää tehdyksi. Nyt kuitenkin ryhmä on tulossa mutta poikaa on alkanut jännittää, kun joutuu eroon luokasta isompien seuraan et-tunnille eikä kukaan kaverikaan mene. Minä en haluaisi antaa lapsen päättää vaan pidän hyödyllisempänä että hän oppii et-tunnilla muutakin kuin sitä jeesustelua mitä uskontotunneilla opetetaan. Mutta poika panee vastaan. Aiheutanko hänelle nyt traumat, jos pakotan et-tunnille? Mitä sinä tekisit tilanteessamme?
Kommentit (15)
Kyse on kuitenkin tunnustuksellisesta uskonnonopetuksesta. Jeesuksen kuolleista herättämisiä ja veden päällä kävelyjä opetetaan faktoina.
Jos on hyvä tyyppi, asiat alkavat varmasti sujua. Ryhmä on pieni ja ope pärjää eri-ikäisten kanssa. Lapsesi saa samalla vanhempia kavereita/tuttuja.
Meillä on vain hyviä kokemuksia, vaikka lapsi joutuukin kulkemaan toisessa koulussa.
Kuka tietää vaikka ryhmään tulisi vielä muitakin ekaluokkalaisia, kun yksi näyttää mallia?
on siis kolme vuosiluokkaa tunneilla. Tunneilla on hyvä ja suvaitsevainen tunti, ateistien/agnostikkojen lisäksi tunneilla käy muutama hindu&muslimi ainakin, hyviä tunteja.
lapsi saa kerrankin olla PIENESSÄ ryhmässä, ja opettajan huomiota siis riittää hänellekin yllin kyllin. Kyllä mä taidan pakottamisen kannalle kallistua :) - ei aina saa olla laumasieluinen (mmitä nyt ekaluokkalaiset useimmin ovat) :) ap
varmaan juuri sen pienen ryhmän ja rennon tunnelman takia. Tosin kummallakin on myös yksi luokkakaveri samalla tunnilla.
"aika vähän on jeesustelua uskonnontunneilla" - mitäs se raamatun sisältöjen totena opettaminen ja virsien laulaminen on jos ei jeesustelua? Ei virret ole mitään suomalaista kulttuuriperintöä, jos vähänkään kuuntelee sanoja!
Tein pari vuotta ET-open hommaa yläkoulussa ja pienessä ryhmässä oppilaat uskalsivat tuoda enemmän ajatuksiaan ja mielipiteitään ilmi. Aikaa jäi myös keskusteluun enemmän, koska isomman ryhmän rauhattomuus -> ruotuun komentaminen ei vienyt aikaa.
Poikaa ihan varmasti jännittää ryhmän vaihto, mutta uskon sen kyllä kannattavan :)
Kehu lastasi ja kerro hänelle, että mielestäsi on tärkeätä että hän osallistuu et tunneille. Kerro miksi perheenne ei kuulu kirkkoon eikä usko jeesukseen. Kyse on kuitenkin vain yhdestä oppitunnista ja tunti on samassa koulussa.
Rohkaise lastasi, kerro että sinuakin jännittää uudet tilanteet. Sano että kaikki menee hyvin ja voit vaikkapa palkita lastasi rohkeudesta. Menette et-päivänä yhdessä johonkin kivaan tai ostat kotiin iltaruuaksi hyvää jälkkäriä.
Tsemppiä!
nimeltään uskonnon historia, tjms. Se ei todellakaan ole mitään jeesustelu juttua enään. Siellä käydään läpi kaikkia uskontoja ja uskomuksia.
Ainakin viimeksi kun juttelin kälyn kanssa jonka muksut on et tunneilla sanoi, että ihan käsittämätöntä kun siellä puhutaan politiikasta... että kumpi nyt sitten on parempi/pahempi. Ukonnon historia vai politiikka??
katsokaapa jo materiaalia - kaikki lähtee siitä oletuksesta ja ajatuksesta, että puhutaan todesta asiasta. Opettajan materiaalit ovat hyvinkin tunnustuksellisia, opeoppaassa usein määritellään tunnin tavoitteet ja teemat esim. "lapset ymmärtävät rukouksen merkityksen" / "lapsi osaa pyytää syntejään anteeksi" jne.
Paljon riippuu opettajastakin, mutta opetuksen pohjana olevat materiaalit ovat tunnustuksellisia.
katsokaapa jo materiaalia - kaikki lähtee siitä oletuksesta ja ajatuksesta, että puhutaan todesta asiasta. Opettajan materiaalit ovat hyvinkin tunnustuksellisia, opeoppaassa usein määritellään tunnin tavoitteet ja teemat esim. "lapset ymmärtävät rukouksen merkityksen" / "lapsi osaa pyytää syntejään anteeksi" jne.
Paljon riippuu opettajastakin, mutta opetuksen pohjana olevat materiaalit ovat tunnustuksellisia.
Koska ei todellakaan ole tuolaista meillä koulussa... Viimeksi kävivät läpi intian eri uskontoja ja niidenmonia jumalia... mutta kait se sitten on tosiaan kiinni opettajasta. Mutta täytyy sanoa ihan rehellisesti, että mielummin Jeesusta, kuin kokoomusta...
kun hän jo aloitti uskonnon ja tykkää. Mielestäni ei ole viisautta ottaa häntä omasta ryhmästä pois.
Sitä paitsi jos siellä nyt kerrotaan toetena että jumala on luonut ihmisen, niin onko se nyt maailman kamalin asia? Lapsihan saa itse kuitenkin valita mitä uskoo ja mitä ei ja vanhempana vaikka itse vaihtaa et:n jos siltä tuntuu.
...uskonnon opetus ollut tunnustuksellista, opettaja ei ollut mitenkään uskovainen. Musiikintunnitkin oli välillä hengellisempiä. Toisaalta, lapselle tuo turvaa ajatus Taivaan isästä/enkeleistä, joka suojelee/auttaa. Uskontotunneille osallistuminen ei nyt kenestäkään vielä uskovaista tee.
Hei!
Toki ryhmän vaihdos on iso kokemus lapselle, mutta ei niin iso, etteikö sitä kannattaisi tehdä! Kannattaa selvitellä lapselle uskonnon ja ET:n opetuksen eroja ja kertoa, miksi näette vanhempina tärkeäksi ET:n opetuksen.
Tässä blogi-jutussa on kerrottu yksi esimerkki ET:n oppitunneista, kannattaa tutustua:
http://et-opetus.blogspot.com/2010/08/elamankatsomustietoa-alakoulussa_…
Lisäksi ET:n opetuksen alkamisesta kannattaa tiedottaa muille vanhemmille vaikkapa luokan sähköpostilistalla. Sitä kautta voi hyvinkin löytyä lisää kavereita ET:n tunneille.
sehän riippuu niin opettajasta. Kysele opettajalta minkäsävyistä uskontoa hän opettaa. Minusta on näyttänyt tähän mennessä että se on ollut lähinnä Raamatun historiaa ja eettisiä juttuja, ihan yleispätevää. Ja laulavat virsiä. Se käy minusta ihan suomalaisen kulttuuriperinnön opetuksesta.