Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kaikki lestadiolaiset muka luonnostaan vaaleita?

Vierailija
26.09.2010 |

Kun aina puhutaan, että ovat harmaavarpusia. Eikö muka lestadiolaisella voi olla luonnostaan ruskeat hiukset tai silmät? Kulmakarvoista tai ripsistä puhumattakaan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen kotoisin paikkakunnalta, jossa on paljon lestadiolaisia, ja voin kertoa, että joukossa on kyllä kaiken värisiä silmiä ja hiuksia. Jopa punatukkaisia lestadiolaisia on.



Mutta yleisimminhän suomalaisilla on siniset silmät ja kohtuullisen vaaleat/maantienväriset hiukset, joten toki lestadiolaisistakin isompi osa on näitä...

Vierailija
2/5 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki 14 muksua ovat todella tummia..hiukset joillakin lähes mustat ja suurella osalla tummanruskeat silmät :). Mutta eivät meikkaa i puekudu näyttävästi, joten olemus on varsin "harmaa varpunen" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on luonnostaan tumma, ei välttämättä tarvitse edes meikkiä. Kauniit vaatteet vaan ja hiukset kivasti laitettuna. En sanoisi kovin harmaavarpuseksi silloin =)



-ap-

Vierailija
4/5 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on lestadiolaissukulaisia ja joukkoon mahtuu kyllä muutama todella tumma ruskesilmäinen ja ruskeahiuksinenkin. Keskimäärin ovat ihan normaalien suomalaisten näköisiä. Ulkonäkö vaihtelee.

Vierailija
5/5 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

te jaksatte keksiä näitä kummia juttuja, te ette todellakaan erota niitä lestoja muista ihmisistä kadulla, ette pukeutumisesta, hiusten väristä tai mistään muustakaan.

Hiirulaisia näkee muutenkin, ihan ilman mitään uskonnollista tai elämänkatsomuksellista syytä ja uskovia, jotka ovat todella kauniisti pukeutuneita ja paljonkin koruja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kahdeksan