Miten vessa pestään oikeaoppisesti että tulee kanssa puhdas?
Mä kostutan yleensä vessapaperia ja pyyhin sillä istuimet, kannet jne ja vaihdan usein paperia. Sitten vedän pöntön ja ruiskutan sinne yleispuhdistusainetta, sitruunan hajuista. Heiluttelen vessaharjaa pöntön sisällä ja vedän sen. Valmis.
Ehkä kerran viikossa ruiskuttelen kloriittia vessanpöntön sisälle, annan vaikuttaa ehkä vartin ja hankaan vessaharjalla ja vedän vessan. Valmis.
Mutta miten se pestään oikein hyvin? Ei se noin haise eikä likaa näy mutta tuntuu etten tee sitä hyvin.
Kommentit (17)
Putsaan pytyn päälipuolen, istuimen, kannet yms tiskiharjalla. En tietenkään samalla, jolla tiskaan, vaan tätä tarkoitusta varten ostetulla. Sisäpuolen vessaharjalla ja vessanpesuaineella. Huuhdon pytyn ulkopinnat käsisuihkulla kuumalla vedellä, pyyhin kuivaksi rievulla.
Kokeile josksu kuumalla vedellä suihkuttamista sinne reunojen alle. Muuten vessan pesussa kannattaa käyttää erillisiä pesurättejä peileille, pöytäpinnoille/seinille, pöntölle ja lattialle.
että ei saa suihkutella vettä lattialle, jos ei ole varmasti kunnolla vesieristetty se vessa! Kaikki vessat ei ole.
ja ekologinen pesuaine ja sillä saa saostumatkin pois. Kun etikan haju haihtuu jäljelle jää vain raikas tuoksu, sen lisäksi pesuun tarvii vain vähän astianpesuainetta. Pestään "puhtaasta likaiseen" päin eli ensin peilit, ovet, tasot, altaat ja viimeisenä wc-istuin.. muuten sitä suihkuttelua päältä päin kannattaa harkita kahdesti, jos vessassa ei ole lattiakaivoa.
en mä uskalla suihkutella käsisuihkulla niitä istuimia.
joten vesieristykset kunnossa.
- se suihkuttelija
Pari kertaa viikossa. Sit kerran viikossa hankaan laattojen saumat. Kloriittia ei kannata laittaa, koska se syövyttää pytyn emalipinnoitetta ja sitten siihen pinttyy ihan tosissaan kaikki lika. Etikka ja sooda on parasta ja sitä seosta kannattaa laittaa suoraan viemäriinkin. Yleispuhdistusaineella ja mikrokuituliinalla sit helppo ja kätevä pyyhkiä kaikki pinnat.
Ei hyvänen aika mitä tuhlausta. Kipin kapin ostamaan tiskiharja tai sellainen sienipaketti (maksaisikohan kumpainenkin noin euron). Se vessapaperihan hajoaakin jo käsiin, ei sillä mitään oikeasti puhdasta saa!
Meillä vessa ja suihku samassa tilassa, joten saan onneksi suihkutella ihan vapaasti. Ensin kastelen pytyn ja lavuaarin sekä peilin (ei peilikaappia, pelkkä peili hyllyllä), seinät lavuaarin ja suihkun kohdalta sekä hanat. Otan sieneen pesuainetta (mahd. ekologista) ja hankaan sillä ensin pytyn vetokahvan, sitten pesen pytyn kaikkialta ulkopuolelta. Sitten vaihdan sienen ja teen samat peilille, lavuaarille hanoineen sekä suihkun hanalle. Sitten suihkutan kaikki em., kaadan ankkaa pyttyyn vaikuttamaan ja sillä aikaa pesen suihkun seinät sekä lattian. Vedän lattiat kuivaksi ja hankaan pytyn sisäpuolen ja vaihdan käsipyyhkeet.
Sienet tosiaan erikseen; mulla vaihtelee pytyn sieni joko punainen (pee niinku pytty) tai keltainen (pissan värinen :p ), vihreä on aina biojäteastian ja sininen lavuaarille ja muille pinnoille.
Tässä meidän perusteellinen vessapesu.
Aiemmassa asunnossa ei voinut suihkutella, joten siellä yksinkertaisesti kastelin sienen ja laitoin pesuainetta, pesin samaan tapaan pytyn ja lavuaarin joka puolelta ja märällä pyyhkeellä/paidalla pyyhin pesuaineet pois.
Vaikka onki kaliimpi, ni siihen saa vaihtopäitäkin:)
Siis semmonen, missä tiskiharjamainen pää ja viel pulloharja"rengas"..se renkula menee näppärästi reunojen alle..
Ostin ite semmosen ja olipa kyl ylläri,ku se renkulan avulla sai pestyä ne pöntön reunat sisäpuolelta kunnolla..et ainaki tuli puhdasta, ku sen verta moskaa irtos sieltä..yäk..
Mutta muuten ihmettelen noita rättien ja sienien värikoodeja yms. Ettekö pese niitä? Vai ettekö luota pesukoneeseen? Minä laitan kaikki siivousliinat ja -sienet pyykkiin heti käytön jälkeen, niin ei tarvitse miettiä, mitä kummaa tällä on viimeksi pesty jne.
Vaikka onki kaliimpi, ni siihen saa vaihtopäitäkin:) Siis semmonen, missä tiskiharjamainen pää ja viel pulloharja"rengas"..se renkula menee näppärästi reunojen alle.. Ostin ite semmosen ja olipa kyl ylläri,ku se renkulan avulla sai pestyä ne pöntön reunat sisäpuolelta kunnolla..et ainaki tuli puhdasta, ku sen verta moskaa irtos sieltä..yäk..
tarpeeksi joka saumaan sinne renkulaan. Kannattaa välillä tosiaa ottaa käsisuihku ja suihkutella sinne renkulan alle.
eli ostan siniharjan ja sieniä ja laitan sieniin yleispuhdistusainetta (vai etikkaa?) ja hankailen pyttyä päältä ja sisältä? sitten huuhtelen sienen ja pyyhin sillä uudelleen samat kohdat? minä en voi suihkutella suihkulla kun vettä ei saa mennä paljon lattialle. miten kauan se etikan haju kestää? eli ei kloriittia pönttöön, hyvä tietää!!! olenkohan ehtinyt jo pilata sen hmm.
Harpic wc-puhdistusaineella, musta pullo.
Toinen on Lidlin wc-puhd. tabletit.
tehdään yleispesuaineella, harvoin tarvitsee desinfioida.
puhtaasta likaisempaan. hankkisin kaksi liinaa, sinisen ja punaisen.
sinisellä pyyhit peilit seinät ovet kahvat altaan hanan tasot.
punaisella pöntön.
pesuaineen voi levittää suihkepullolla tai suoraan pyyhkeeseen.
pyyhkeet maks. kosteita, ei märkiä, koska silloin lika jää pinnoille.
pönttö pestään sisäpuolelta siten että harjalla tökitään ensin vesiraja alemmas, levitetään pesuaine, ja annetaan vaikuttaa, harjataan huuhdellaan.
Ekologista sekä tehokasta! Samalla saa itsekin liikuntaa.