Milloin Keskusta voisi miellyttää kansaa?
Olen ihan aidosti pohtinut jo pitkään tätä.
Ensin Keskusta haukutaan pystyyn Sipilän oikeistolaisen hallituksen politiikan seurauksena ja vanhat keskustalaiset itkivät että Keskusta on unohtanut Santeri Alkion opit ja köyhän asian. Marinin hallituksen aikana Keskustaa kritisoitiin vihervasemmiston apupuolueeksi ja Keskustaakin on alettu profiloimaan vihervasemmistolaisena puolueena tavallisten kansalaisten keskuudessa. Mietinpähän vain, mikä sitten tyydyttäisi keskustalaisia? Onko puolue todella niin hajanainen että sen olemassaolo on täysin turhaa? Pitäisikö Keskusta vain lakkauttaa ja äänestäjien jakaantua demareihin ja persuihin kuten nyt ilmeisesti on käynyt? Minua myös kiinnostaisi tietää jos täällä on keskustan äänestäjiä paikalla, miksi äänestätte ja mikä saa kannattamaan puoluetta. En kysy tätä ilkeilläkseni vaan mietin puolueen suuntaa ja merkitystä nykyajassa. Tein itse vaalien aikaan monia vaalikoneita ja niissä kun vertailin ehdokkaita, todella moniin ehdokkaat vastailivat "en osaa sanoa". Mihin keskustan olemassaolo perustuu? Ketkä puoluetta kannattavat?
En ole hirveän perillä politiikasta enkä tiedä paljonkaan puolueista tai politiikasta yleisesti mutta nämä kysymykset minua kiinnostavat.
Itse en vielä muutamaan vuoteen saa edes äänestää.
Kommentit (14)
Kepulaiset ei halua naisia johtopaikoille.
Mihin nykyaikana tarvitaan maaseudun puoluetta? Kukaan ei enää asu böndellä.
Minusta taas tuntuu että kannatuksen lasku johtuu luonnollisista syistä. Maaseudun väki vanhenee ja lopulta kuolee, nuoria tai työikäisiä harvemmin maalla asuu.
Koska kepulla ei ole koskaan mitään kantaa mihinkään, kunhan pääsee hillotolpille kaikki on hyvin. Munaton ja mitäänsanomaton.
Mikä puolue voisi korvata keskustan?
Muistelen joskus lukeneeni että keskustan kannattajat ovat pääsääntöisesti kouluttamattomia tai korkeintaan amiksen käyneitä miehiä. Nämä kannattajat ovat siirtyneet perussuomalaisiin koska persut on uusi junttipuolue. Vaalien alla saatiin keskustan kannattajista uutta tilastoa ja nyt kannattajat ovat pääsääntöisesti naisia, todennäköisesti iäkkäitä syrjäseutujen mummoja.
Keskusta ei ole nuorten keskuudessa kiinnostava puolue eikä aja oikeastaan mitään sellaisia asioita, joista keskivertosuomalainen hyötyisi. Keskusta ajaa lähinnä maanviljelijöiden ja syrjäkylien lapsiperheiden asioita. Meidän kunnassa kepulaiset ovat lähinnä onnistuneet jopa lakkauttamaan pieniä kyläkouluja ja nuorisotiloja.
Tuskin presidenttiehdokas Paavo Väyrynenkään pystyy enää pelastamaan maatalouspuoluetta hakiessaan nyt 5 kertaa kyseistä tointa.
Keskusta on vain halpa kopio persuista.
Onko politiikan tai puolueen tehtävä miellyttää kansaa?
Vierailija kirjoitti:
Keskusta on vain halpa kopio persuista.
Halpa? Veikkaan että keskustalaisilta rahaa/omaisuutta löytyy enemmän kuin persuilta.
Vierailija kirjoitti:
Minusta taas tuntuu että kannatuksen lasku johtuu luonnollisista syistä. Maaseudun väki vanhenee ja lopulta kuolee, nuoria tai työikäisiä harvemmin maalla asuu.
Siksipä Keskustalla on vähän sama ongelma kuin RKP:lla. Kannatuspohja on niin pieni, että omaa asiaansa edistääkseen on liittouduttava kenen kanssa tahansa, joka suostuu edes vähän kantamaan kaupunkilaisten rahoja maaseudulle. Kaikesta muusta voidaan antaa periksi.
Kestustalla ollut maa-ja metsäministerin salkku ikuisuuden mutta eivät ole maanviljelijöiden asemaa parantaneet mitenkään eikä muidenkaan maalaisten.
Itse näen keskustan ongelmana juurikin kentän hajanaisuuden ja sen, ettei puoluejohto kuule kenttää riittävästi.
Olen itse ollut keskustan jäsen ja tunnen muutamia jäseniä jotka ovat puolueen päättävissä elimissä jonkin verran mukana. He kaikki ovat kritisoineet hyvin paljon Saarikkoa ja sitä, ettei kenttäväen mielipiteitä kuulemani mukaan ole Saarikon aikana otettu riittävästi huomioon. Kentältä kritiikki kulkeutuu äänestäjien korviin ja kas näin, vaikutelma diktaattori-Annikan mielivallasta on valmis.
Kuka haluaa äänestää puoluetta joka ei kuuntele edes omia toimijoitaan?
Keskustalla on hyvin paljon myös sisäisiä konflikteja ja vastakkainasettelua piiritasolla, oman ymmärrykseni mukaan lähinnä vanhan tylsän liberaali-konservatiivijaottelun vuoksi.
Itse erosin puolueesta hieman ennen vaaleja, koen puolueen turhaksi juurikin näiden typerien sisäisten riitojen ja suunnan puuttumisen vuoksi.
Emme me voi ajatella tarjoavamme jokaiselle jotakin, käytännössä on sama kuin emme antaisi kenellekään yhtään mitään.
Hyödytön puolue nykyaikana siis. Viime vaaleissa äänestin tyhjää.