Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kirjavinkkejä ekaluokkalaiselle tytölle?

Vierailija
15.09.2010 |

Minkähän kirjan voisin ostaa juuri lukemaan oppineelle kummitytölleni?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ristö Räppääjätkin ovat kivoja.

Vierailija
2/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellat ja Risto Räppääjät ovat kivoja, mutta ehkä vielä paremmin juuri lukemaan oppineelle sopivat vaikka Karoliina-kirjat. Niissä on mukavan lyhyitä lukuja, joita tuoreellakin lukutaidolla jaksaa lukea.



Jos tyttö tykkää eläimistä, kivoja ovat esim. Sinttu-ponikirjat ja Kingi-koirakirjat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinttu-kirjoista, heppahöperyys iski... ;)

Ella-kirjoista ei sitä vastoin pidä yhtään, pari on puoliväkisin lukenut.

Jos kirja on kiinnostavasta aihepiiristä, jaksaa hitaaminkin lukeva paremmin lukea. Eli kannattaa kysellä/miettiä mieltymyksiä.

Ellat ja Risto Räppääjät ovat kivoja, mutta ehkä vielä paremmin juuri lukemaan oppineelle sopivat vaikka Karoliina-kirjat. Niissä on mukavan lyhyitä lukuja, joita tuoreellakin lukutaidolla jaksaa lukea. Jos tyttö tykkää eläimistä, kivoja ovat esim. Sinttu-ponikirjat ja Kingi-koirakirjat.

Vierailija
4/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjat jaksavat aina naurattaa.



Juuri lukemaanopittuaan ahmi Keltaisen (tavutettu)ja Sinisen (lyhyt teksti)Banaanin helppolukuisia kirjoja kirjastosta.

Vierailija
5/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on juuri lukemaan oppinut ei kannata risto räppääjää tai ellaa. Ne on ehkä kolmos-nelosille->. Sen sijaan tässä jo suositellut Sinttu-kirjat tai Kallioniemen Karoliina-kirjat ovat molemmat erittäin hyviä vaihtoehtoja tai sitten joku suomalaisen Keltanokka-sarjan kirja.

Vierailija
6/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos yhtään on hepoista kiinnostunut :)



Ne ovat tosi helppolukuisia.



Täälläpäin suoritetaan lukudiplomia, jonka kirjat löytyvät oheisen linkin takaa



http://www3.jkl.fi/kirjasto/lukudiplomi/PDFja%20RTFtiedostot/Eput.pdf



jos ei toimi tuo pdf linkki, niin tätä kautta varmaan pääsee



http://www3.jkl.fi/kirjasto/lukudiplomi/kirjalistat.htm



eli asiantuntijoiden kasaamaa kirjallisuutta ekaluokkalaisille. Kaikista en ihan ole samaa mieltä, mutta täältä löytyy ainakin vaihtoehtoja :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löysin divarista ympäristöopin kirjan 60-luvulta. Värikkäät piirroskuvat, lyhyitä tekstejä käytöstavoista, uimaan opettelusta, liikenteestä, eläimistä... Selvästi suunnattu eka-tokaluokkalaisille. Kohtalaisen sujuvasti lukeva ekaluokkalainen rakastaa kirjaa.



Lapsen mielenkiinnon mukaan erilaiset lapsille suunnatut tietokirjat voisivat olla hyvä vaihtoehto. Niissä on yleensä paljon kuvia ja tekstipätkät ovat aika lyhyitä. Voi lukea sen verran kuin tällä kertaa jaksaa.

Vierailija
8/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä liikaa tekstiä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
15.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 7-v tykkää kuin hullu puurosta, vaikka ovaktin vähän vanhanaikaisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä viisi