Järkyttävä alavatsakipu äkillisesti.
Heräsin yöllä järkyttävään kipuun. Tuntui kuin alavatsa olisi oikealta puolelta tulessa, lisäksi tuntui todella viiltävää kipua. En pystynyt oikein kävelemään ja kipu oli niin kovaa, että itkin (en muista koska olisin kivusta itkenyt). Kipua kesti 1-2h kunnes kipulääkkeet auttoivat mut uneen, aamulla ei mitään kipua enää.
Minulla on kuukautiset muuttuneet epäsäännöllisiksi viimeisen 6kk ajan. En ole synnyttänyt. 20v. on todettu myooma, mutta siitä ei ole ollut haittaa.
Mistä voisi olla kyse?
Kommentit (12)
Myooma kasvanut? Soittaisin lääkäriin.
Kysy päivystysnumerosta, pitääkö mennä näytille. Tuohan voi olla vaikka umpilisäke.
Jos olisi umpilisäke, se oireilisi vieläkin. Luultavasti gynekologinen syy.
Munasarjakysta puhjennut?
Käy gynellä tsekkauttamassa paikat.
Mulla on ollut samanlaisia kipukohtauksia. Tulee ihan kylmä hiki siitä tuskasta. Veikkaisin kivun olevan jotain gynekologista, sillä ne tuntuu samalta kuin menkkakivut mutta pahemmilta. Ultrassa ja sisätutkimuksessa ei silti näkynyt mitään poikkeavaa.
Epäilen myoomaa tai kuukautiskipuja tms. Lääkäriin soittoa ja gynelle aikaa.
Vierailija kirjoitti:
Epäilen myoomaa tai kuukautiskipuja tms. Lääkäriin soittoa ja gynelle aikaa.
Minulla on myooma yhdistettynä kuukautisiin aiheuttanut pahimmat kivut. Kävellessä joutui aina välillä pysähtymään, kun terävä pistävä kipu iski.
Kysta puhjennut.. Olen kuvaillut vastaavaa kipukohtausta joskus gynegologille.
Mulla virtsakivikipu tuntui munuaisen kohdalla, ei siis alavatsassa. Munasarjakystan kiertyminen aiheutti lähes yhtä kovan kivun kuin munuaiskivi. Kysta kiertyi kolme kertaa itsensä ympäri ja jouduin päivystysleikkaukseen.
Olen siis 30-vuotias nykyään. -Ap