Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

mistä saada voimia jatkaa liitossa jossa

Vierailija
10.10.2010 |

meillä oli ennen onnellinen turvallinen ja ihana elämä .. nyt kahden vuoden aikana tuo elämä on jotenkin hävinnyt..



päällimäisenä tuskana on nyt kuukauden ikäinen koliikkinen vauva ja mies tulee vain yöksi aina kotiin ja muuten on joko töissä tai tontilla. meillä on kaksi muutakin lasta alle kouluikäisiä joiden kanssa olen pärjännyt hyvin 1 ja puolivuotta raksaleskenä, mutta nyt kaipaisin apua johon mies tuumaa vain että talo on saatava valmiiksi.. ja häneltä on nyt turha odottaa apua koska tekee raskaampaa työtä..



talon olis määrä valmistua alkuvuodesta miten jaksan siihen asti?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko mitään asiaa, mikä tuottaa sulle mielihyvää?



Onko naapuria, vanhempia tms kuvioissa?

Vierailija
2/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoo tätä samaa, mutta voisitko saada jonkun auttamaan kotiin? Edes muutamana päivänä viikossa? Äiti, anoppi, sisko? Onko asuinpaikallasi mahdollisuus saada kotiapua?



Miehesi on keskittynyt tekemään pesää perheelleen eikä ehkä ymmärrä väsymystäsi. Puhukaa kunnolla! Raksalle apujoukkoja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka aamulla itkien kerroin kuinka väsynyt olen , jatkoi hän siihen vain kuinka väsynyt itse on .. mies on siis täysin pois laskuista.. ei auta puhumiset.



kyllä asumme alueella mistä löytyy kaikki palvelut, mutten halua kotiini ulkopuolisia.



isovanhempiin ja muihin auttajiin on mahdollisuus aina silloin tällöin mutta jotenkin kun pieni ihuutaa niin raastavasti että happi meinaa loppua tuntuu hoitoon laittaminen niin vaikealta.





isompia olenkin laittanut hoitoon aina välillä..



oikeestaan olen niinväsynyt ettn osaa edes ajatella mikä tuottaisi minulle milihyvää taitaa olla vain kuitenkin se jos sai taas hetken huomiota ja rakkautta..



tuskin kukaan tosiaan osaa kertoa jotain ihmelääkettä millä jaksan alkuvuoteen, se on vain jaksettava.. ajattelin nyt vain purkaa sydäntäni edes vähän,kiitos

Vierailija
4/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

käy töissä ja tekee toisen työpäivän rakennuksella. Kolmatta tuskin jaksaa valvomalla öitä vauvan kanssa.



Raskasta aikaa, mutta et voi kuin pyytää ulkopuolista apua, että saat nukkua.

Vierailija
5/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämääsi on tullut asioita liian paljon ja liian äkkiä. Psyyke ei pysy mukana.

Vierailija
6/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä ei ole nälkä. Koliikki on aina vaan rintalapsilla, miksiköhän??? Se johtuu nälästä. Ja jos on niin kranttu et ei huoli ulkopuolista apua, ni aika typerä olet. Miten sua voi auttaa jos et ota apua vastaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pahan rintatulehduksen seurauksena ei vauva ole saanut rintamaitoa kuin viikon. Ja korvikkeita vauva saa nyt ja kyllä hänellä on koliikki= VATSAVAIVAT :(



ap

Vierailija
8/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinä saisit apua muttet halua ketään ulkopuolista kotiisi.



Niin makaa kuin petaa.



Joko otat sinne kotiisi ulkopuolisia auttamaan tai sitten kärsit. Jos päätät kärsiä niin turha valittaa kun olet itse päättänyt tehdä niin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos et ole sitä halukas tekemään, vaikka olisi mahdollisuus, niin sinulla ei ole oikein oikeutta valittaa. Miehesi tekee ihan oikeasti tosi raskasta hommaa (päivätyö + toinen työ raksalla), joten häneltä et nyt voi vaatia mitään. Ja on täysin ymmärrettävää, että miehesi haluaa saada talonne valmiiksi mahdollisen pian.



Toiseksi: oletko yrittänyt vaihtaa korvikemerkkiä? Esimerkiksi NAN on sopinut monelle sellaiselle vauvalle, jolle Tutteli on aiheuttanut vatsavaivoja.

Vierailija
10/10 |
10.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyt että mistä saisit voimia jatkaa liitossa, jonka tilanne paranee alkuvuodesta! Mistä ihmeestä sulla olis voimia alkaa yh:ksi?:O Eikös se nyt olis vielä PALJON raskaampaa?!



Eihän sulla siis ole muuta mahdollisuutta kuin jaksaa, sillä erolla tuo tilanne ei ainakaan parane! Koita saada itselles apua jostain kotiin ja yksi mikä noissa jutuissa auttaa aina on ASENNE!!