Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Työkaveri ärsyttää ihan kympillä!!

Vierailija
01.10.2010 |

On eräs kausittain työläs työprojekti, jota työkaverini on aikaisemmin hoitanut. Viimeksi sovimme, että työ siirtyy minulle.



Hän sitten viimeksi alkoi sitä tekemään automaattisesti kuten ennen. Ilmoitin hänelle, että minä voin auttaa, koska se on iso projekti. Ei jakanut mulle mitään osaa siitä. Silti jatkuvasti valitti, että hän joutuu tekemään pitkiä päiviä projektin takia. Ja minä aina välillä tarjouduin auttamaan.



Ja sitten vielä, kun vastaava projekti alkoi taas uudestaan, hän kehtaa väittää taas että joutui itse tekemään sen vaikka se piti siirtää minulle!



Ilmaisin kyllä, että tarjouduin siinä auttamaan. Mitä itse tekisit vastaavassa tilanteessa tällaisen marttyyrin kanssa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sinäkin sitten tarjoudut "auttamaan"? Mikset sano suoraan, että sinä teet sen, koska niin sovittiin?

Vierailija
2/5 |
01.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin silloin sinä teet sen etkä "tarjoudu auttamaan".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa siltä, että olisitte tarvinneet ulkopuolista ohjausta työnjakoon ja vastuun siirtämiseen. Aina ei auta, että tarjoaa apuaan, vaan asiaa olisi pitänyt hoitaa pontevammin ja pomon/ulkopuolisen ohjaajan toimesta.

Vierailija
4/5 |
01.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työkaveriasi varmasti ärsyttää sinun vapaamatkustuksesi. Niistä töistä otetaan omistajuus. Sinun projektisi, hoidat sen, et auttele.



Jos kyselet kuinka voit auttaa, et herätä luottamusta että osaat homman hoitaa ja siksi työkaverisi kokee että vastuu on hänen harteillaan.



Kovin tyypillistä naisille tuollainen kohtelias auttamisen tarjoaminen, kilttiä ja vaatimatonta.

Mutta varsinkin miesvaltaisilla aloilla ne hommat on omistettava.

Vierailija
5/5 |
01.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta alussa sanoin, että munhan piti toi työ hoitaa. Työkaveri sanoi, että hän hoitaa kun sulla on sitä ja tätä. Ja sanoi, että auta jos tarvis. Kinaaminen ei vaan ihan luonnistu multa :(



Sitten hän valittaa jatkuvasti kuinka joutuu tekemään pitkiä päiviä ja mä sitten joka välissä, että anna osa hommista mulle.



Työkaverini on tosi voimakastahtoinen ja muutenkin vähän marttyyrimainen. Tulee töihin kipeänäkin yms.