Mitä jäät tuijottelemaan muissa ihmisissä?
Pepa keskustelun innoittamana: mikä kiinnittää huomiosi muissa ihmisissä tai kadulla muutoin niin, että katse kiinnittyy tai pää kääntyy?
Itsellä seuraavat asiat:
- koira
- kaunis nainen
- persoonallinen tyyli miehellä tai naisella
- hieno villaneule (harrastan neulomista)
- hyvä pepa miehellä tai naisella
- tyylikäs vanhempi nainen herättää ihailua
- lihaksikas nuori mies
- selkeästi vaivalla kasvatettu ja huollettu tukka tai parta
- huollettu vintage kulkupeli
Partoja ja tukkaa olen kehunut ihan vieraillekin ihmisille. Muutoin pidän omana tietonani ajatukset.
N35
Kommentit (29)
Kauniit hiukset, kaunis hymy, kohteliaisuus.
Koira saattaa kiinnittää huomioni. Muuten en ole kiinnostunut vastaantulevista ihmisistä.
Vierailija kirjoitti:
Kauniit hiukset, kaunis hymy, kohteliaisuus.
Miten kohteliaisuus ilmenee vastaantulevissa ihmisissä???
Minulla on heikko kohta pitkille miehille joten joskus toljotan. Tykkään myös ns. poikamaisista hiuksista, kalju tai kaljuuntunut ei sytytä.
Naisissa en katso ulkonäköä koska olen hetero mutta jos on joku tosi kiva mekko tms. niin saatan katsoa pidempään että onpa kiva kuosi.
Eläimiä kuten kissoja ja koiria toljotan vain siksi koska ne ovat niin kivoja ja symppiksiä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kauniit hiukset, kaunis hymy, kohteliaisuus.
Miten kohteliaisuus ilmenee vastaantulevissa ihmisissä???
Esim. kaupoissa asiakaspalvelutilanteissa.
Jään tuijottaan vaikka ja mitä. Luojan kiitos meidän naisten tekemää tuijittamusta ei ole kriminalisoitu samalla tavalla kuin miesten tuijottaminen on. Jos olisi niin olisin varmaan vähän väliä oikeudessa vastaamassa syytteisiin
Miehiä en jää tuijottamaan lainkaan kun en ole himpulipoikia. Naisista taas jään yleensä tuijottamaan tissejä ja perseitä.
Naisilla hiukset, aurinkolasit, joku kiva vaate, lastenrattaat. Huonolla tavalla ottaa silmään tekorusketus, tekoripset.
Miehillä hyvin istuva puku tai talvella tyylikäs villakangastakki, treenatut käsivarret, hymy (koska miehet hymyilee mielestäni ihan liian harvoin)
N39
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kauniit hiukset, kaunis hymy, kohteliaisuus.
Miten kohteliaisuus ilmenee vastaantulevissa ihmisissä???
Hatunnostoja, niijauksia, pieniä kumarruksia, ehkä pienimuotoisia kehuja, lipevää hymyä, suojatien yli saattamista, lumen puhdistamista olkapäiltä, sateenvarjon pitoa toisten päällä... Mitä sitä nyt onkaan. Ihan perusjuttuja.
Jotkut ovat vain niin komeita. Harvat, harvat.
En mitään. En oikeastaan huomaa muita ihmisiä muuten kuin sen verran, etten törmäile heihin.
Isoja tisuleita tuijotan aina pitkään.
Yritän olla tuijottelematta. Koirat on kyllä niin söpöjä, että niitä aina vilkuilen.
Minua tuijotellaan menemään paljon, mieķķoseț, naiķķoseț ja lapset. Minua on aina kehuttu kauniiksi ja upeaksi ja kaikkea XDDDDDD.
Pitkään katsovat ihmiset antavat itsestään yksinkertaisen kuvan.
Eilen tumma mies tuijotti kuin pysähdyskuva.
Minä kuljen katsomatta muita ihmisiä. Saatan vilkaista ohikulkiessa mutta muuten täysin sama.
Harvinaisen kauniin naisen toki huomaan.
N47
Muutamia muistoja:
Vuosia sitten muistaakseni kesällä käppäilin kadulla ja minua vastaan tuli alaikäisiä poijjaita, joista yksi sanoi kovaan ääneen, että kauneuteni sokaisee hänet XDDDDDDD
Sitten kerran olin töissä ja joku pikkulapsi oli sanonut äidilleen (?), että kaunis tyttö, tarkoittaen minua XDDDDD. Työkaveri kertoi.
Naisissa jos on punapää myös luonnollinen, hymy ja jokin yksityiskohta riippuen juuri siitä henkilöstä kenellä se on esim. nauraessa tulevat juonteet silmäkulmiin, jokin pieni kuoppa tai vaikka ihan tavallinen luomi vaikka käsivarressa niin saa omassa päässä aikaiseksi sellaisen toiminta häiriön että saatan kävellessä törmätä vaikka suojatien merkkiin
Eikö kotona opetettu, ettei saa tuijottaa? Mistä tunnistikaan suomalaiset maailman lentokentillä? No, he tuijottavat suoraan kaikkea ja kaikkia.
Jos on pakko katsoa jotain tarkemmin, se tehdään vaivihkaa silmäkulmasta päätä kääntämättä. Eikä tilanteeseen juututa tietenkään. Eikun harjoittelemaan, hop-hop!
metrossa keski-ikäiset, lihavat naiset katsovat pahalla. Monta kertaa tapahtunut näin. Kerran Hesassa tuli pariskunta vastaan, nainen nyrpeän näköisenä tuijotti, pariskunnan mies hymyillen ihailevasti, silloin nauratti.
- Silmät, katse.
- Tyyilitaju, elegantit vaatteet
- Tapa liikkua, pehmeät, kissamaiset liikkeet
- Sirous
- Persoonallisuus