Te uudelleensynnyttäjät joilla käynnistetty, kauanko synnytys kestänyt?
Kommentit (24)
Sitten lopulta yhdellä käynnillä tuli tosi voimakkaat supistukset ja synnytys käynnistyi... Kolmen tunnin jälkeen alkoi ponnistusvaihe, jolloin vauvan sydänäänet heikkenivät ja mentiin sitten hätäsektioon.
vai tipalla (oksitosiini) ja mistä tilanteesta lähdetään. Lisäksi ihmiset reagoivat hormoneihin eri tavoin.
Minulla uudelleensynnyttäjänä kaksi käynnistystä Cytotecillä, molemmilla kerroilla kohdunsuu ihan kiinni. Säännölliset supistukset ovat alkaneet vasta toisen tabletin jälkeen, ekan olen saanut klo 10/12, tokan muistaakseni klo 16/18. Synnytys käynnistyi pikku hiljaa, vauvat syntyivät yöllä klo 02 ja 04.30. Minulla näyttäisi käynnistys siis noudattavan suunnilleen samaa kaavaa. Synnytyksen kestoksi on merkitty molemmilla kerroilla n. 6 tuntia mutta aika ekasta tabletista on n. 16 tuntia.
Kalvot puhkaistiin 5.15, säännölliset supistukset tipan avulla klo 5.45, vauva syntyi 10.52.
Ensimmäinen synnytys yli 12 tuntia, toinen viisi. Jälkimmäistä käynnistettiin päivä pikku hiljaa tableteilla. Rupesin nukkumaan, ja klo kolme yöllä heräsin supistuksiin. Klo 8 aamulla vauva syntyi.
Kalvojen puhkaisusta 3 h 47 min vauvan syntymään. Ponnistusvaihe kesti vajaa puoli tuntia, mikä on mulle aika paljon mutta kun oli niin helskutin iso vauva... Kaks aikasempaa itsekseen käynnistynyttä synnytystä on kumpikin kestänyt noin neljä kertaa pitempään.
Juu, ja kolmatta en enää edes uskalla ajatella tai mun täytyisi asua viimeiset viikot sairaalan aulassa ;0)
käynnistetty ja nopeutuivat kerta kerralta. Ekassa meni 8 ja puoli tuntia, tokassa kolmisen tuntia ja kuopus syntyi alta puolessa tunnissa.
klo 8 aloitettiin, 18.30 alkoi supistukset säännöllisinä, 21 jälk syntyi tyttö
Sitä ennen ei supistuksia. Lääkäri oli vnyttänyt kohdun suuta sormin. Kesti 1h 33min puhkaisusta.
käynnisteltiin kyllä 1,5 vuorokautta.
Mutta kun lähti käyntiin niin meni suunnilleen 6,5tuntia.
klo 15 säännölliset supistukset 5 min välein.
Tyttö syntyi klo 18:20.
Edellisenä päivänä oli klo 11 menneet lapsivedet, mutta supistuksia ei tullut ollenkaan.
3 tuntia, minuuttia säännöllisistä supistuksista
ensimmäinen kesti 5 h 5 min, kun vihdoin tuli säännölliset supistukset. Käynnistys aloitettiin tableteilla pe klo 8 ja vauva syntyi la klo 4.
Toinen kesti 6 h 43 min. Käynnistys aloitettiin ti klo 8 ja vauva syntyi to klo 22.40. Ti ja to annettiin tabletteja, ke oli lepopäivä.
Säännöllisistä supistuksista nelisen tuntia eli varsinainen synnytyksen kesto oli noin neljä tuntia. Oli kolmas synnytys.
että käynnistyksissä oli kyseessä synnytykset kolme ja neljä. Kaksi ensimmäistä alkoi itsekseen, kestot samaa luokkaa.
Mut enhän mä ollut synnyttänyt... Kun eka tuli keisarileikkauksella...
Liian nopea oli, yhtä katkeamatonta supistusta koko ajan ja kiire tuli kätilöllekin, ei myöskään mitään puudutuksia vaan jumalattomat kivut.
Se oli kuulkaas aikamoista menoa. :D
pikkukakkonen käynnistetty ssynnytys kesti 3h 30 min
42 minuuttia koko synnytys. Siis ekasta vikaan supistukseen. Ja tippa laitettiin vahingossa!