Hesarissa juttu: Herttoniemen
K-kauppias kieltäytyy myymästä alaikäisille ilkivallan tekoon käytettävissä olevia tuotteita kuten putkenavaajaa (omatekoiset pommit), tulitikkuja, sytytysnesteitä, sytytyspaloja ja kananmunia. Näitä tuotteita käyttäen asujaimistolle on kohdistettu ilkivaltaa.
Kaupassa sinällään alaikäisjoukkiot ovat aiheuttaneet häiriötä, käyttäytyneet epäasiallisesti ja uhkaavasti.
No, tiedetään nyt sitten, että Herttoniemi ei ole hyvä asuinpaikka.
Ja jos nämä alaikäiset saavat paheksuntaa ympäristöltään, niin tousta se on täällä pikkukaupungin slummissa. Yhden omissa ongelmissaan olevan perheen ilmaantuminen kerrostaloon toi kyseiseen rappuun koululuokallisen verran häiriökäyttäytyjiä. Porukkaa ei millään tavalla rajoiteta sen asunnon täysi-ikäisten taholta, päinvastoin yllytetään. Viimeksi eilen, ja tässä on kummallinen piirre se, että häiriköity asukas astuu rappuun omasta asunnostaan, joka on kaksi kerrosta alempana kuin tuo häirikköpesä, ja silti heti rappukäytävään mentyä alkaa sieltä ylhäältä alaikäinen huutaa solvaavaa puhetta. Outoa, että tiesi kenen asunnon ovi kävi!!! Sama ilmiö tapahtunut kerran aiemminkin.
Siinä on alaikäinen todella epäterveessä ympäristössä! Hyväksikäytettynä, sillä täysi-ikäinen yllyttää!
Täysi-ikäinen käyttää (jostain syystä, hah) itsestään näitä kaikkia alaikäisiä koskien sanaa huoltaja! Mutta jos tälle ns huoltajalle alaikäistensä käyttäytymisestä huomauttaa, se käy päälle! Hyvin sairas tyyppi. Ja poliisi: siellä on lapsia!
Minun käsittääkseni lapsillakaan ei ole mitään oikeutta häiriköidä ihmisiä! Vai onko?
Kananmunia eivät sentään vielä ole heitelleet!
Jos se poliisi vielä nämä kiusantekijät sivuuttaa, ne on lapsia, niin sitten aletaan täältäkin käyttäytyä kuten noille suvaitaan! Mielisairaan jätkän vaikutuspiirissä olevia kakaroita!