Sinä joka olet tyytyväinen työhösi, millaista työtä teet?
Kommentit (14)
Olen ammattikoulunopettaja. Olen tyytyväinen työn itsenäisyyteen, hyvään esimieheen ja hyviin työtovereihin. Palkka on riittävä. Koko ajan saa ja pitää opiskella lisää ja tämä sopii minulle, sillä haluan kehittyä edelleen sekä ammatissani opettajana että alallani laajemminkin.
Koodaan. 100% etätyö tärkeä tyytyväisyydelleni, samoin se ettei etänäkään ole paljoa tekemistä ihmisten kanssa. Saan tehdä itsenäisesti, omaa tahtiani, kenenkään painostamatta tai kyttäämättä tai hiillostamatta. Työn tekeminen itse on sellaista neutraalia, ei intohimo mutta ei inhokkikaan. Ihan ok palkkakompensaatioon nähden.
Minulla on tulostavoitteet, mutta saan itsenäisesti työskennellä halutessani. Hyvä palkka ja edut. Mutta vaatii paneutumista asioihin ja luovuutta. Tykkään työstäni. Viestintäala. Joskus tulen mielelläni viikonloppunakin kauniisiin työtiloihin töihin.
Vaativaa asiantuntijatyötä. Saan toteuttaa ja kehittää itseäni. Työskentely 90% etätyötä kotitoimistosta käsin.
Tuoteasiantuntijana IT-alalla. Olen omalla kapealla alallani Suomen huippuosaajia. Työ on itsenäistä, mutta kuitenkin isossa organisaatiossa on aina kollegojen tuki. Parasta työssäni on haasteet ja nopea muutos. Tykkään uuden oppimisesta. Lisäksi arvostan kohtuullisen hyvää palkkaa, tietysti aina saisi olla parempi, ja työnantajan joustavuutta. Kukaan ei kyttää onko toimistolla vai etänä tai ottaako vaikka päikkärit kunhan hommat hoituu.
Pysäköinninvalvoja. Tyytyväisyys rakentuu vittuuntuneista asiakkaista. Parhaita on keissit, missä pääsee soittamaan poliisit paikalle ja kuumakalle lähtee koppiin.
Palkanlaskija.
Excel tekee kaiken. Selailen nettiä ja katson Twitchiä työajalla noin 70 prosenttia ajasta. -nuori mies
Laitoshuoltaja. Varma työ, hyvä palkka, hyvät lomat. Ok työkaverit, hyvä pomo.
Henkilökohtainen avustaja. Avustettavat mukavia/siedettäviä ja työnantaja on firma, ei avustettava. Palkka nyt ei päätä huimaa(11,50e/h), mutta menettelee osa-aikaisena. Kokoaikaisesti en enää tätä työtä tekisi.
Oman firman nimiin päiväkauppaa osakemarkkinoilla. Parasta on vapaus, vastuu ja taloudellinen puoli.
Viennin puolella, toimistotyössä: hyvät työkaverit, mukava palkka (5 kieltä ja suomalainen kaupallinen koulutus on hyvä pohja), haluamani 7-tuntiset päivät, liukuva työaika, ylityömahdollisuus kuten itselle sopii. 6 viikkoa lomaa vuodessa, ja ylitöistä saa pitää vapaana joko neljä puolipäivää kuussa tai kaksi kokonaista päivää kuussa.
Olen asunut nyt ulkomailla yli 30 vuotta, päivääkään en ole ollut työttömänä.
Pääsen suunnittelemaan päivän ohjelmaa ja mikromanageroimaan. Se on hyvin palkitsevaa työtä.