Suuttuuko kumppaninne kun pahoitatta mielenne?
Meillä siis ikuisuusongelma, mä tykkään muistaa läheisiäni synttäreinä ja hankin pitkin vuotta lahjoja lapsen kummeille, tykkään viedä tuliaisia ja ilahduttaa ihmisiä.
Mies taas on sellainen kyllä muille, muistaa lahjat ja kukat äidilleen ja kummilapsille, tupareille jne.
Olen kertonut jo vuosia, että tykkäisin saada lahjoja itsekin ja koska vanhempani ovat kuolleet ja sisarukset asuu kaukana, ei mulle kukaan hanki joulu/synttärilahjaa.
Viisi vuotta olen pyytänyt että yllätä edes jotenkin, ilahdun siitä!
En nalkuta enkä kiristä asiasta vaan tätä aihetta sivuttiin jopa pariterapiassa, johon mentiin parisuhdekriisin myötä,
Jälleen tuli synttärit eikä mies edes muistanut niitä, ei vaikka tiesi niiden olevan eilen, jotenkin periaatteesta onnitteli vasta päivällä.
Mua itketti ja sanoin, että mikset sä halua ilahduttaa mua kun tiedät että se ei olis vaatinut muuta kuin halun huomioida?
Mies suuttui ja mököttää mulle yhä siis suuttui kun mä pahoitin mieleni.
Olen tässä miettinyt eroa ja tovin ja tuli vaan mieleen, että vaikka eron syynä ei ole tämä muistamattomuus, vaan välinpitämättömyys, niin eikös tuo jo ole ihan tahallista
En häpeä sitä, että merkkipäivät on mulle tärkeitä ja muistan aina miehen synttärit.