Te joilla on käytössä 2 viikon palkkajaksot, onko se ok vai haluaisitko mieluummin palkan kerralla tiettynä päivänä kuukaudessa tilillesi?
Vai pidätkö enemmän siitä, että kuukauden palkka tulee aina kahdessa erässä kerrallaan 2 viikon välein?
Itse olen aina ennen saanut palkan yhtenä päivänä kokonaisuudessaan tilille, nyt olen työpaikassa ja ensimmäistä kertaa 2 viikon palkkajaksot käytössä ja on ollut totuttelemista. Ärsyttää, kun en voi maksaa kaikkia laskuja heti palkkapäivän koittaessa ja täytyy aina miettiä minkä maksan/ostan nyt ja minkä sitten 2 viikon päästä vasta. Ottaa päähän. Ja ensimmäisestä palkasta täytyy säästää vähän ja maksaa sitten esim vuokra seuraavana palkkapäivänä. Noh, kai tähän tottuu...
Kommentit (11)
Minä pidin siitä kun palkka tuli 2x kk, nyt muuttunut niin että tulee kerran kuussa. Kummallakin tavalla pärjää.
Koita kerätä se kuukauden palkka puskuria tilille jos mitenkään mahdollista. Sitten sillä ei ole enää niin väliä tuleeko palkka kerran vai kaksi kuussa, kunhan tulee.
Maksa ne laskut silloin jälkimmäisenä palkkapäivänä, niin eroa entiseen ei ole.
Olen kokeillut kerran kuussa tulevaa, kaksi kertaa kuussa tulevaa ja joka toinen viikko tulevaa. Paras oli joka toinen viikko, joskus tuli kolmekin tiliä kuukaudessa.
Se ja sama kuinka usein tulee. Joka tapauksessa on suunniteltava menot niin, että pärjää palkkapäivien välin.
Tulee kaksi kertaa kuussa ja menot on suhteutettu tuloihin niin että laskut on varaa maksaa heti kun ne tulee.
Todella pieni palkka tai helkkaristi turhia laskuja, jos 2 viikon palkasta ei saa laskuja maksettua. Itsellä menee kaikki laskut suoravelotuksella niin ei tarvitse niillä päätään vaivata.
Vierailija kirjoitti:
Koita kerätä se kuukauden palkka puskuria tilille jos mitenkään mahdollista. Sitten sillä ei ole enää niin väliä tuleeko palkka kerran vai kaksi kuussa, kunhan tulee.
Tämä on minulla käytössä. Toimii hyvin. Maksatuksia on 2 kertaa kuukaudessa ja summat vaihtelevat työmäärän mukaan. Mutta sillä ei ole väliä, kun tilillä on aina rahaa. Pari kertaa vuodessa tarkistan, että palkat on maksettu oikein, kun ei sitä vaihtelevista summista automaattisesti näe.
Miksi ei voi maksaa kaikkia siihen mennessä tulleita laskuja palkkapäivänä? Kuinka paljon sinulla oikein on laskuja???
Tavallaan koin selkeämpänä itselleni, kun palkka tuli kerralla yhtenä päivänä.
Ap