Onko sinulla tai läheiselläsi keuhkosyöpä? Mitkä olivat ensioireet?
Kommentit (12)
Äidillä oli. Hän menetti ruokahalun. Mikään ei maistunut eikä mitään tehnyt mieli syödä. Oli myös hyvin väsynyt.
Papallani todettiin 68-vuotiaana keuhkosyöpä. Oli tupakoinut koko elämänsä (useampi aski päivässä). Oireet alkoivat kovalla pitkittyneellä yskällä ja kun lääkärissä huomattiin niin oltiin leikkaamassa ja avatessa todettiin, että oli levinnyt niin pitkälle ettei mitään voitu enää tehdä. Syöpä oli levinnyt. Nukkui pois pari päivää avauksen jälkeen teholla😢
Taas huomataan ettei lääkäriin kannata mennä kun pian sen jälkeen menehtyy. Miksiköhän ne jotkut elämänsä tupakkia kiskoneet satavuotiaat heimolaiset jossain viidakossa on eläneet niin vanhaksi, no ei varmaan lääkärissä ole käyneet.
Isoisä oli 70, ei ollut polttanut vuosikymmeniin. Kivut keuhkossa ja yskä ajoivat lääkäriin. Ei halunnut hoitoja, kivunlievitystä vain. Luvattiin elinaikaa max vuosi. Ei ehtinyt kuolla syöpään, puolen vuoden päästä tuli aivan muu sairauskohtaus.
Laihtuminen, verinen yskös, väsymys, hengästyminen.
Joillekin tuli närästyksestä kurkkusyöpä takavuosina. Ei se kaikille tule kuitenkaan. Vatsahappo on syövyttävä ja ärsyttävä.
Tädilläni oli pitkittynyt yskä, joka sittemmin todettiin keuhkosyöväksi.
Ei ollut mitään oireita, muista syistä keuhkoröntgen ja siinä huomattiin. Vuoden päästä hautajaiset.
Onkohan mulla sit, oon laihtunut yli 10kg ja ruokahaluja ei juurikaan. Mut en kyllä ole aikonut lääkäriin mennä...meen tupakalle.
Laihtuminen, mutta se sattui samaan aikaan laihdutuskuurin kanssa niin siihen ei kiinnittynyt huomio. Varsinainen oire oli kova yskänkohtaus, joka ajoi sairaalaan. Diagnoosi lähes saman tien. Valitettavasti koitui kohtaloksi varsin pian.