Päivähoidosta kysymys!
Luin paikkakuntani netti sivuilla päivähoidosta, mutta moneen paikkaan (lukuunottamatta yhtä) oli alkaen 1- vuotialle. Kuinka tarkkoja tuosta ollaan? Äitiyslomani loppuu ensi kuussa ja tyttöni olisi siis 9kk kun hoitoon menisi.. eli onko turha edes hakea paikkaa muualta kuin siitä yhdestä?
Kommentit (17)
Ja syynä vanhempainvapaa-ajan loppuminen?
Olet onnellinen jos nyt ylipäätään saat paikan koska paikkaa olisi pitänyt hakea viimeistään 4kk ennen hoitotarvetta. Päätökset alkusyksyn paikoista on tehty touko-/kesäkuussa. Nyt on enää jämäpaikkoja jäljellä ja on hyvin mahdollista että lapsi joutuu kauas kotoa hoitoon. Jos nyt yleensä suostuvat antamaan paikkaa näin nopeasti.
Tarkoitus oli jäädä vielä kodinhoitotuelle, mutta pääsinkin takaisin töihin. Minulla ei siis ole vakipaikkaa töistä, olen tehnyt vain määräaikaisia ja kun keväällä soitin ja kyselin töitä äitiyslomani jälkeen niin vastaus oli kielteinen. Nyt sieltä kuitenkin soitettiin ja pyydettiin töihin. :) Taloudellisesti tämä on hyvä juttu.
Yhden päiväkoti henkilön sain kiinni hetki sitten ja hän kertoi minulle kyllä samat asiat, mutta hän sanoi että tämä on sellainen tilanne missä käytetään sitä 2vkon aikaa. Häkellyin itsekkin tuosta 4 kk:sta, joten unohdin taas kysyä tuota ikäraja juttua. Joten olisiko kenelläkään tästä tietoa?
En ole kuullutkaan ikärajoista...yleensä hoitoon viedään kun on tarvetta, iästä riippumatta. Luulisi muitakin paikkoja olevan kuin vain yksi paikka kun monet muutkin vie äippäloman loputtua alle 1v lapset hoitoon!?
En ole kuullutkaan ikärajoista...yleensä hoitoon viedään kun on tarvetta, iästä riippumatta. Luulisi muitakin paikkoja olevan kuin vain yksi paikka kun monet muutkin vie äippäloman loputtua alle 1v lapset hoitoon!?
Kaupunkimme nettisivun mukaan on vain yksi ainoa paikka missä ei ollut mitään mainintaa iästä..
Riippuu varmaan paikkakunnasta mut näillä nurkillä päiväkodeissa on ryhmiä noin pienille. Ryhmiksiin otetaan 1 v täyttäneitä.
heti kun vanhempainvapaa loppuu. Ja on päiväkodeissa hoidossa 8kk ikäisiäkin.
asut? Minulla olisi yksi paikka vapaana, olen yksityinen perhepäivähoitaja Jyväskylästä :)
ja riippuu ihan hoitopaikasta. On myös päivökoteja joissa ryhmät vaan esim. 3-5v ja eskarit. Erikseen päiväkodit, joissa myös ihan pienten ryhmä. Ja varmasti sitten hoitopaikka kohtaista joustavatko noista ryhmien ikärajoista. Eivät voi ottaa yhteen ryhmään kovin montaa aivan pientä.
Alle yksivuotiaille varmasti kaikista vaikein löytää hoitopaikkaa. Paikkoja niin pienille on vähän ja eihän esim. perhepäivähoitajakaan voi ottaa montaa pientä.
Eli meillä ainakin pienet (alle 1-2-v. n.) sijoitetaan perhepäivähoitoon. Tuo vuoden "ikäraja" voi hyvinkin koskea päiväkotiryhmiä!
Eli meillä ainakin pienet (alle 1-2-v. n.) sijoitetaan perhepäivähoitoon. Tuo vuoden "ikäraja" voi hyvinkin koskea päiväkotiryhmiä!
Nimenomaan hoitopaikka on järjetettävä, mutta se voi olla pph tai ryhmis, tai joku tietty pienille suunnattu päiväkotiryhmä, mikä varmasti onkin lapsellesi parempi ratkaisu kuin lähipäiväkodin (iso) ryhmä.
Tai alueen valvojalle/johtajalle?
Jos joku tarha johon haet on kiinni niin asioida voit muihinkin tarhoihin.
Johtajat tapaa ainakin meidän alueella ja tapaavat keskustella kuinka hakemuksia on tullut ja vähän suunnittelee kuka ottaa kenet.
Jos sulla on NYT tullut työtä niin kunnalla on parin viikon aikaraja hankkia lapselle paikka, mutta huomaa: se tarha voi olla vaikka toisella puolella kaupunkia.
Kunnalla ei ole mitään oikeuksia jättää ottamatta alle 1- vuotiasta hoitamatta. Kun vanhempainvapaa loppuu, alkaa monella työt. Jos äitiysloman on aloittanut varhennettuna niin tämä on pois siitä lopettamisajasta.
Sekin saattaa jopa olla että kunta on velvoitettu ottamaan heti ÄITIYSLOMAN jälkeen lapsi hoitoon, tämä on n. 3 kk ikänen lapsi.
Voit aina hakea uutta paikkaa lapsellesi. Heti pistät hakemusta sisään, mutta meidän tarhassa ei edes sisarruskiilauksella lapsi päässyt vauva osastolle, ne on NIIN täynnä.
Jos kuntaraja on lähellä, niin yksi vaihtoehto on alueen johtajalta kysyä josko kunta olisi valmis ottamaan paikan toisesta kunnasta.
Me oltaisiin tämä saatu mutta toivottu tarha oli omista kuntalapsista täynnä.
Tämä on todella kätevää jos matkustaa esim. toiseen kuntaan töihin niin tarha tulee siitä työmatkan varrelta.
Ja mitä tulee johonkin "miten tarkkoja iästä ollaan" niin ne on osastokohtasia ja lapsen tarpeet/osaamiset otetaan huomioon.
Esim. vauvalasta voi ottaa isompien (esim. 2-4- vuotiaiden ryhmään) jos lapsi jaksaa keskittyä 1,5- vuotiaana ja liikkuu hyvin muiden tahdissa yms.
Jos lapsella on synttärit 3 kk päästä niin ei muutoksia tehdä vasta synttäreitten jälkeen.
Niitä tehdään kun niitä on mahdollista tehdä, kun se on lapselle mahdollista.
Mutta soita ja kysele. Ehdottomasti kerrot että sua kiinnostaa se ja se tarha. Lapsi mahtuu sinne jos sielä on tilaa.
Ei mikään tarha jätä odotuttamaan neljäksi kuukaudeksi jos paikka on nyt vapaana. Se menee listan kärjessä olevalle heti kun yhden lapsen sopimus raukeaa.
Pph:ta itse ajattelin ensin, mutta kaikki kenelle olen soittanut niin heidän ryhmät ovat olleet täynnä. Meillä on siis vielä 2- vuotias poikakin, eli molemmat pitäisi saada ängettyä samaan paikkaan :) no eiköhän tämä tästä piakkoin selviä. Kiitos vielä vastauksistanne!
Päivähoito-oikeus alkaa vasta vanhempainvapaan jälkeen niin kuin täällä on jo todettu.
kun sain tietää päässeeni opiskelemaan. Minulle sanottiin suoraan, että paikkoja ei ole ja kysyttiin josko voisin siirtää opiskelujani vaikka vuodella. No en tietenkään suostunut. Tietysti minulle myös sanottiin, että hoitopaikan voin saada vaikka kaupungin toiselta laidalta. Totesin vain kuten hakemuksessakin, että meillä ei sitten ole autoa, joten joku tolkku siinä matkassakin pitää olla.
No ylläri, ylläri ja parin viikon päästä löytyikin puolen kilometrin päästä perhepäivähoitajalta paikka...
Ihmeellistä kiristystä ja uhkailua! Tämä Vantaalla..
Ihme touhua! Hyvä että pidit puolesi!! :)
kun sain tietää päässeeni opiskelemaan. Minulle sanottiin suoraan, että paikkoja ei ole ja kysyttiin josko voisin siirtää opiskelujani vaikka vuodella. No en tietenkään suostunut. Tietysti minulle myös sanottiin, että hoitopaikan voin saada vaikka kaupungin toiselta laidalta. Totesin vain kuten hakemuksessakin, että meillä ei sitten ole autoa, joten joku tolkku siinä matkassakin pitää olla.
No ylläri, ylläri ja parin viikon päästä löytyikin puolen kilometrin päästä perhepäivähoitajalta paikka...
Ihmeellistä kiristystä ja uhkailua! Tämä Vantaalla..
On todella hankala saada viime tingassa mitään järkevää paikkaa eli luultavasti laittavat lapsen vaan sinne minne nyt millään mahtuu noin pieni (joka vie laskennallisesti enemmän paikkoja kuin iso lapsi).
Yleensä paikkaa pitää hakea viimeistään 4kk ennen hoitotarvetta. Tietenkin jos esim. työttömällä vanhemmalla tulee äkkilähtö töihin niin paikan saa nopeamminkin. Tulevat kyllä suhtautumaan erittäin nuivasti siihen että nyt haet ensi kuulle paikkaa lapselle kun vanhempainvapaasi on loppumassa. :( Se kun on ollut jo tiedossa pitempään.
Tässä vähän yleisfaktaa hausta:
"Päivähoitopaikan hakeminen
Päivähoitopaikkoja voi hakea ympäri vuoden. Lasten päivähoitopaikkaa tulee hakea viimeistään neljä kuukautta ennen hoitopaikan tarvetta. Jos tarpeen alkamista ei voi ennakoida mm. työttömyyden tai opiskelun johdosta, on hakemus jätettävä viimeistään kaksi viikkoa ennen tarpeen alkamista."