Miksi naiset elävät pitempään?
Kommentit (7)
Lue/kuuntele Nicklas Brendborgin Iätön meduusa ja ikuisen nuoruuden ihme, mitä tiedä kertoo meille pitkästä iästä.
Kirja on äärettömän mielenkiintoinen ja se on täynnä tietoa. Nicklas on molekyylibiologian huippututkija, joten voit vain kuvitella, että kirja on hyvä. Suosittelen!
Vierailija kirjoitti:
Jos yhteiskunta ei maksaisi sadoilla miljoonilla ilmaisia gynekologikäyntejä, eivät eläisi.
Hei, mä haluan ilmaiselle gynikselle!! Viime gynestä maksoin muistaakseni jotain 120 e ja se oli vain rutiinikäynti.
N48
Ero on ilmeisesti kuroutumassa umpeen. Miesten elinikään on vaikuttanut aivan olennaisesti alkoholi ja tupakka. Vasta tulevaisuudessa kuitenkin nähdään, mikä niiden osuus oli.
Muita selittäviä tekijöitä on testosteronin vaikutus riskinottoon. Miehet kuolevat oman riskikäyttäytymisensä vuoksi nuorempina (vaikutus myös ruokavalioon, ei vain tapaturmiin ja sukupuolitauteihin ja rikoksiin). Geneettisiä syitäkin epäillään, mutta en oikein usko itse tähän. Luulen, että naaraiden rauhallisempi elämä on selitys, ihan jo sitä kautta, että mitä railakkaampi elämä, sen enemmän sydän hakkaa elämän myötä.
On faktisesti todistettu, että jokaisella eläinlajilla on sille tyypillinen aineenvaihdunta ja keskimääräinen sydämenlyöntien määrä. Ja kun "tuhlaat" lyöntimääräsi elämällä nopeasykkeisen elämän, kuolet nuorempana. Aina voidaan jossitella urheilulla ja erityistapauksilla jne. mutta taatusti tällä on tilastollisesti näkyvä vaikutus.
Naiset aiheuttavat miehille stressiä, joten miesten elinikä on luonnollisesti alempi.
Eivät ehtisi muuten sanoa kaikkea sanottavaansa vaikka suu käy koko ajan
Jos yhteiskunta ei maksaisi sadoilla miljoonilla ilmaisia gynekologikäyntejä, eivät eläisi.