Puolet Suomen PÄIHDEONGELMAISISTA NAISISTA työskentelee Sote-alalla! Olisitko uskonut?
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009412326.html
Miten tämä on mahdollista, että naiset jotka työkseen neuvovat muita paljonko saa juoda, puolet heistä on itse alkoholisoituneita ja muuten vakavasti päihd.ongelmaisia?
Tuliko sinulle yllätyksenä, että sote-alalla tilanne on näin paha naisten joukossa?
Kommentit (26)
Taitaa yli 50 % naisista työskennellä hoitoalalla. Ainakin yleisin vastaus, jos tiedustellaan mitä teet työksesi. Hoitoalalla, Hoitaja, yleensä lähi tai opiskelee alaa
Se että puolet päihdeongelmaisista on sotealalla, ei tarkoita että puolet sotelaisista on päihdeongelmaisia
Ei yllätä, elämä on rankkaa ja monella muullakin alalla tilanne on sama. Samoin työttömillä ja eläkeläisillä. Mutta samassa tilanteessa ovat miehetkin...
Johtuu siitä, että niin moni nainen työskentelee sote-alalla, ei muusta.
Jos taulukon tekisi miehistä, niin monikohan rakennus- tai pelastusalalla olisi alkoholin suurkuluttaja?
Pillereitä voi syödä kuormasta, helppoa ja halpaa.
Ei se minua yllätä, että sote-alalla on niin paljon naisia töissä. En usko, että siitä yllättyy kukaan muukaan. Suureen joukkoon mahtuu paljon alkoholistejakin.
Olisin uskonut.
Siellähän melkein kaikki naiset muutenkin työskentelevät nykyään.
Ammattia vaihtavat saavat nykyään yleensä vain yhden varteenotettavan vaihtoehdon: lähihoitaja.
On siellä juoppoja ja pilleririippuvaisia miehiäkin.
Vierailija kirjoitti:
Naisilla on aina ollut vaikeuksia alkoholin käytön kanssa läpi historian, sitten siirtävät vahvempiin. Ei ihme, että heistä niin suuri osa päätyy lopulta myymään pildeä maksaakseen käytön.
:-Dkyllä! Palkat on niin huonot sote hommissa että saadakseen 10kaljaa tai viinipullon päivässä on todellakin myytävä p-tä!
Puolet päihdeongelmaisista, olkoot naisia tai miehiä, eivät edes ole töissä.
Persupojun tilastomatematiikassa on vielä viilaamista. Noilla taidoilla ei lukiota läpäistä.
Korrelaatio ei ole kausaatio ja jos lukutaitokin ontuu noin pahasti, huh.
Naiset käyttävät vähemmän kuin miehet, vaikka työllisyysaste on korkeampi.
Milloin viimeksi kävit suihkussa ja vaihdoit puhtaat vaatteet, ap?
Vuonna 2019?
Alkoholi ja aine ongelmat kyllä selittää aika hyvin alalla työskentelevien käytöstavattomuuden ja käytöksien ongelmat
Ap:n luetun ymmärtäminen on nyt aika heikkoa.. tuossa kerrotaan päihdekuntoustusyksiköstä Tuhkimo-kodista, jossa puolet asiakkaista on Sote-alalla töissä..
Siinä ei lue, että 50% sotealan työntekijöistä omaa päihdeongelman.. mutta joo, sote-ala työllistää naisia aika paljon. Ja voihan päihdeongelmat olla yleisempiä siellä. Mutta tässä artikkelissa ei sanota siitä.
Työ on raskasta ja melko heikosti palkattua, usein myös vuorotyötä. Töitä tehdään koko ajan vajaalla miehityksellä, ja ylitöitä on paljon. Pyhät ollaan töissä. Lisäksi vastuu ihmisten terveydestä ja jopa hengestä painaa. Ylipäätään työ, jossa ollaan koko ajan vaihtuvien ihmisten kanssa vuorovaikutuksessa, kuormittaa. Kuormitus ajaa käyttämään päihteitä rentoutumiskeinona.
Alalle päätyy myös paljon sellaisia, jotka eivät muualle pääse tai joilla ei ole kunnianhimoa muuhun, sillä lähihoitajaksi otetaan kuka tahansa. Tällöin joukossa on toki niitäkin, joilla on ennestään elämänhallinnan ongelmia. Ajatukseen siitä, että hoitajat tekevät työtään kutsumuksesta ja hoivavietin vuoksi, turvaudutaan, kun ei kestetä sitä ajatusta, että oman läheisen hoitaminen on ihan vain työtä sille hoitajalle samalla tavalla kuin vaikka laatikoiden pakkaaminen tehtaassa.
Sitten on vielä niitäkin, jotka hakeutuvat hoitoalalle ikään kuin terapiamielessä. Taustalla on liikuttava ajatus, että auttamalla muita voi auttaa itseään pääsemään yli vaikeista kokemuksista. Tällaisten ihmisten psyyke luonnollisesti on hauras ja riski ajautua lääkitsemään itseään päihteillä suuri.
Vierailija kirjoitti:
Se että puolet päihdeongelmaisista on sotealalla, ei tarkoita että puolet sotelaisista on päihdeongelmaisia
Ei ole myöskään puolet päihdeongelmaisista sote-alalla.
Ei ihme, että niin moni hoitaja on niin pahantuulinen, krappessa töissä.