Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Töissä ihan sietämätöntä mutta uuttakaan työtä ei löydy. Mikä neuvoksi?

Vierailija
23.02.2023 |

Olin vuosia samassa ihanassa työpaikassa mutta pitkä määräaikaisuus päättyi lopulta kustannussyistä. Olen nyt ollut muutaman kuukauden paperilla hyvältä kuulostavassa työssä mutta todellisuudessa en tajua mitään ja kaikki on täyttä kaaosta. Minulla annetaan jatkuvasti sellaisia töitä, joita en todellakaan osaa (aivan liian vaativia, ei ole tarvittavaa kokemusta niistä) ja päivä päivältä itsetunto musertuu. Pomokin vaihtui jo ja kukaan ei ole antanut missään välissä kunnollista ja konkreettista perehdytystä. Joka päivä musta tuntuu, että olen täysin osaamaton ja tuuliajolla ja se syö sisältä. Pidän itseäni tehokkaana ja ahkerana mutta näköjään tämä työ on nyt vaan jotain mun osaamisalani ulkopuolelta.

Olen hakenut töitä nyt koko alkuvuoden (yhteensä 20 hakemusta) mutta hakijoita on niin järjettömät määrät, ettei ole mitään saumaa. Ei mitään. Pelkään koko ajan että saan kenkää. Olen aivan loukussa enkä näe ulospääsyä. Mitä hittoa teen? Meinasin jo, että lähden opiskelemaan mutta kaikki opintotukikuukaudet on jo käytetty edelliseen tutkintoon.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse lähtisin ensin ratkaisemaan sitä kautta että yhteys esimieheen ja kerro, että et ole saanut kunnollista perehdytystä. Kerro, millaisia tehtäviä sinulle on määrätty ja millaista perehdytystä kaipaat. 

Nyt kannattaa viimeistään ottaa asia puheeksi, on ilmeistä että pomosi ei tiedä huonosta perehdytyksestä. Sinun tulee se tuoda nyt esille jotta asia voidaan korjata ajoissa. 

Vierailija
2/5 |
23.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä lähdin opiskelemaan kun tuntui etten kestä sen hetkisessä työssä. Onko sulla oikeus aikuiskoulutustukeen? Mä opiskelin sillä ensin ja sitten säästöillä loput.

Tai sitten otat perehdytysasiat esiin esimiehesi kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari kuukautta on lyhyt aika hallita uutta työtä mutta lähes mahdotonta ilman perehdytystä. Vaadi uudelta esihenkilöltä kunnon perehdytys ja sano, että se on sinulle luvattu mutta henkilövaihdosten takia jäi saamatta. Jos otat nopeasti tilanteen esille, niin tuskinpa saat kenkää mutta jos et avaa suutasi, niin sekin on mahdollista.

Vierailija
4/5 |
23.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanoiko ne siellä entisessä ihanassa työpaikassa, että sijaisuutta ei kannata koskaan enää hakeakaan, koska kustannukset? Pyysitkö ilmoittamaan, jos jotain ilmaantuu? Nyt on tietysti irtisanomisaika.

Vierailija
5/5 |
23.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sanoiko ne siellä entisessä ihanassa työpaikassa, että sijaisuutta ei kannata koskaan enää hakeakaan, koska kustannukset? Pyysitkö ilmoittamaan, jos jotain ilmaantuu? Nyt on tietysti irtisanomisaika.

Sijaisuus? Olin hankkeessa sen alusta loppuun, määrärahat loppuivat ja niin hankekin. En ollut sijaisena.

Olen sanonut perehdytyksestä ja sen puutteesta ja toivoin konkretiaa mutta se, joka oli ns. vastuussa perehdytyksestäni oli maailman huonoin siinä hommassa. Paremmin olen tajunnut hommia kun olen seurannut miten hommat menee ja tehnyt itse. Aina kun häneltä kysyn, hän pyörittelee silmiään ja sanoi tekevänsä sen itse. On ihan törkeän ahdistunut olo, kun tykkään sinänsä tuosta työstä ja ihmiset ovat pääsääntöisesti mukavia mutta haluan olla hyvä työssäni ja hyödyksi työnantajalle, mikä ei nyt mielestäni toteudu mitenkään. Ja tämä oli rekryssä tiedossa, että olen aloittelija tällä saralla ja minua kyllä autetaan. No hiljaista on ollut. Koko ajan saa pelätä, miten taas tänään sössin. Tehtävät ovat isoja kokonaisuuksia ja koska mulla ei ole kokemusta niistä, en todellakaan osaa aina ajatella mitä kaikkea pitää ottaa huomioon.

Aion puhua tästä esimiehen kanssa mutta ei se ole ennenkään auttanut. Pelkään niin, että kenkää tulee. Miten sitten saan töitä jos nytkään en? Eniten tietysti käy ylpeyden päälle.

En voi saada aikuiskoulutustukea kun en ole ollut työnantajalla kuin muutaman kuukauden.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kolme