Eväät teatteriin ?
En ole vuosiin käynyt teatterissa ja nyt tuli mahdollisuus. Väliajan tarjoilut ovat ryöstöhintaisia ja vaatimattomia koska tiedän että mulla on nälkä kun tulen kaukaa enkä matkalla ennätä syömään. Muhä sinne kannattaa/ kehtaa ottaa mukaan ja missä voi popsia ettei herätä pahennusta ? Vähän hölmö kysymys, tiedän, mutta jos saisin jotain vinkkiä kun en itse tiedä miten toimitaan. Kiitos !
Kommentit (16)
Minullakin on pitkä matka teatteriin, joten lähden kotoa niin ajoissa että ehdin syödä ennen teatteria hesellä tms tai sitten syön matkalla teatteriin jonkun eväsleivän tms.
Jos jostain syystä en pystyisi syömään matkalla ja olisi pakko ottaa eväät itse teatteriin, niin ottaisin ruisleivästä tehdyn eväsleivän ja pillimehun, ja nämä söisin väliajalla ulkona tai teatterin vessakopissa. En kehtaisi syödä siinä tilassa missä muut syö varsinaisia väliaikatarjoiluja, vaikka ei kai se mitenkään kiellettyä olekaan.
Yrittäisin syödä ennen näytäntöä. Jos siihen ei ole aikaa, pupeltaisin varmaan jotain pähkinöitä narikan luona väliajalla ja söisin kunnolla jälkeenpäin.
Kebabrulla kulkee näppärästi povarissa
Näin pihallavoi ihminen olla, että miettii eväitä teatteriin. Olin kerran näytöksessä, jossa samalla rivillä istui aikuinen ihminen rapisevan karkkipussin kanssa ja vieläpä kommentoi ääneen esitystä. Ilmeisesti ei ihan ymmäryänyt, että esiintyjät ovat eläviä ihmisiä. Eli ei eväitä teatteriin, syö matkalla. Ei kuulu lähtökohtaisesti teatterin ideaan eväät.
Vierailija kirjoitti:
Pizzaa ja kaljaa mukaan.
Kunhan ottaa tarpeeksi niitä kaljoja. Useimmat esitykset ovat niin tylsiä ettei niitä kestä selvinpäin. Ulos lähtemiseen saa kätevästi apua kun osallistuu välihuudoilla esiintyjien repliikkeihin.
Nakkipaketti taskuun ja Jallu toiseen.
Hernekeittoa, ruisleipää emmentalilla, punssia kyytipojaksi ja jälkkäriksi lettuja, mansikkahilloa ja kermavaahtoa. Litra sinistä maitoa ruokajuomaksi.
Ei teatteriesitykset yleensä ole niin pitkiä, että siinä olisi pakko syödä välissä. Jos on ongelmia verensokerin kanssa, voinee mukaan napata jonkun eväspatukan tms.
Kunnon maalaispatonki halki ja kinkkujuustot mausteineen sisälle. Kaveri otti tuollaisen halonmittaisen evääkseen leffateatteriin kerran. Edessä olevalla rivillä istuva havahti siihen, kun patongin pää heilui siinä korvan vieressä, kun kaverini hänen takanaan istuen alkoi mutustaa patonkiaan pienessä etunojassa.
Retkikeitin on hyvä varuste teatterissakin. Siinä voi paistaa vaikka hampparin ja ranut.
kananmuna anjovisleipä ja maitua punaisessa purkissa, vot sanon minä
Makkaraperunat kaikilla mausteilla.
Lämmintä keittoa ruokatermokseen, hyvät ruisleivät ja maitoa. Ai että!