Kukkapurkkiin kasvanut keltainen sieni
Muistan, että tuollainen oli joskus vuosia sitten yhdessä toisessa kukassa, mutta silloin meillä ei ollut lapsia. Sama kukka on edelleen hengissä, sienet hävisi kun vaihdoin mullan.
Mutta nyt en ollut huomannut, että traakkipuun purkkiin oli kasvanut tuollainen keltainen sieni. Jotain 5cm korkea jossa litteä keltainen lakki.
5v poika näytti sen äsken minulel ja sanoi, että 3v oli koskenut siihen eilen.
Onkohan noi vaarallisia?
Ehdin itse jo soittaa myrkytystietokeskukseen ja vakuuttivat, että ei ole vaarallista. 3v itse vakuuttaa ettei ole koskenutkaan mutta itseäni pelottaa, että jos kuitenkin koski.. ehkä maistoi.... (no en usko) mutta jos työnsi ne sormensa 4kk vauvan suuhun. Mutta edelleen vakuuttivat, että ei hätää.
Huomasin toisessakin purkissa sienen,mutta hiukan erilainen heltta siinä.
Kai se pitää uskoa tuota myrkytystietokeskusta... Tuskin ne siellä vakuuttavat, että ei hätää jos olisi pienikin mahdollisuus, että ois hätä?
hyvää. Taisin lukea Kekkilän mainoslehtisestä. Sen tarkempaan en muista mistä sienestä on kyse. Tuleekohan niitä pintaan jos multa on liian pitkään kostea/märkä?
Myrkyllisyyteen en osaa mitään sanoa, mnäkin uskoisin myrkytystietokeskusta. Olen joutunut itsekin kahdesti sinne soittamaan: sieniepäilystä ja oravanmarjoista. Onneksi Suomessa on tuollainenkin palvelevapuhelin.