Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Verotus

Vierailija
08.02.2023 |

Työnantaja maksaa 5000 euroa. Tästä valtiolle menee tonni työnantajamaksuja. Työntekijän palkkanauhassa lukee brutto 4000 euroa. Sitten poistetaan verot + muut maksut. Nettona käteen 2700 euroa. Sitten kaupassa maksetaan alvia 24% eli ostovoima on noin 2000 euroa. Sitten maksetaan polttoaineveroa, sähköveroa, kiinteistöveroa, autoveroa, ajoneuvoveroa, valmisteveroa, alkoholiveroa, tupakkaveroa jne jne. Ostovoima on noin 1000 euroa. Eli viidestä tonnista valtio ottaa noin neljä tonnia. Ei ihme, että suomalaisten varallisuus on noin kolmasosa tai alle muiden pohjoismaalaisten varallisuudesta. Ostovoima on myös todella heikko. Vaalit lähestyvät ja muutamat puolueet ovatkin väläytelleet verotuksen kiristämistä. Tämän himoverotukset tulokset on jo nähty. Olisiko syytä tehdä jotain toisin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työnantajamaksuista suurin osa ei mene valtiolle, vaan työeläkelaitoksille.

Terv. työnantajan kirjanpitäjä

Vierailija
2/4 |
08.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos valtio tarvitsee tuloja, verotus suomen kaltaisessa maassa on pitkälti ainoa vaihtoehto.

Kurjaa mutta pakkohan tuota on osallistua talkoisiin.

Kitkisivät nyt vain ensimmäisenä verokeplottelijat, niin verotusta ei edes tarvitsisi kiristää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
08.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valtion pitäisi pitää huolta ainoastaan vanhuksista, lapsista ja sairaista sekä infrasta. Silloin järjetön verotus voitaisiin lopettaa.

Vierailija
4/4 |
08.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valtio jakaa rahaa joka suuntaan ihan suruttomasti. SDP on pahin,  koska se on ainoa vihervassari puolue, jolla on todellista valtaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi seitsemän