Laittaako lapset toppavaatteet, jos aamulla on nollassa?
Siis mun mielestä on ehdottomasti niin kylmä, että toppavaatteet tarvii, mutta iltapäivällä kun on vähän nollan yläpuolella ja laitetaan kurahousut lisäksi, se on jo vähän liian kuuma. Miten te hoidatte tämän, onko iltapäivää varten ohuempi puku pukana? Onko teillä eskarissa tiloja siihen, että on monet vaatteet siellä?
Kommentit (6)
Vien koko vaatekaapin eskarin eteiseen lapselleni.
Päivän toppavaate- ja/tai kuravaatealoitus oli siis tämänlainen. Ap:n kirjoitustyylin tunnistaa helposti.
koululaisella koulussa toppatakki, mutta ei toppahousuja. Pihalla jos tarvitaan kurahousuja, silloin alle välikausivaatteet, ei toppavaatteet.
Vierailija kirjoitti:
Vien koko vaatekaapin eskarin eteiseen lapselleni.
Kuulostaa kätevältä!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vien koko vaatekaapin eskarin eteiseen lapselleni.
Kuulostaa kätevältä!
Tavallaan, mutta työlästähän se on haalata peräkärryllä edestakaisin joka päivä.
Helsingissä ainakin on kylmä tuuli ollut, joten tietenkin toppapuvut. Ei ole kuriksienkaan kanssa liian lämmin.
Keväämmällä hankalampi, kun lämpötilaerot alkaa olla suuret, aamulla 0 ja iltapäivällä +10. Sitten pitää miettiä tarkemmin, laittaako jo aamulla ohuemmin ja jotain välikerrosta väliin vaan.