Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vastatkaa joku kiiresti, kysyn vauvarokosta!!

Vierailija
02.08.2010 |

En voi olla koneella kauaa joten toivon että joku tietävä vastaisi.. eli kuume on ohi ja tänää ilmestyi ihottuma. Kauan se kestää ja pitääkö vauvan olla karanteenissa ja onko ihottuma kutiava ja voiko elää normaalisti, koska vauva on muuten pirteä ja hyvinvoiva. Ehkä hivenen kiukkuinen välillä..

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kestä ku pari päivää.

Vierailija
2/7 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauvarokko ei muistaakseni tartu, ei tarvita karanteenia, lapsen voinnin mukaan voi liikkua ja touhuta. Ihottuma voi kestää pari päivää, yleensä se ei kutia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistäs sen muuten vauva saisi? Se on herpes-virus siinä missä vesirokkokin!

Vierailija
4/7 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvarokko eli "kolmen päivän kuume" on ½–2 -vuotiailla yleinen kuumetauti, jonka normaalisti aiheuttaa Herpes-6-virus ja harvemmin Herpes-7-virus. Vauvarokko alkaa 3-4 päivää kestävällä korkealla kuumeella, jona aikana voi esiintyä ärtyisyyttä, lievää yskää, nuhaa, löysiä ulosteita,silmien punoitusta ja imusolmukesuurentumia erityisesti takaraivolla ja korvien takana. Usein paikallisoireet ovat kuitenkin vaatimattomat. Kuumeen laskiessa ilmaantuu punaläiskäistä tai -näppyläistä ihottumaa, joka alkaa usein korvien seudulta ja leviää kasvoihin, niskaan ja vartalolle. Ihottuma vaihtelee voimakkuudeltaan ja kestoltaan muutamasta tunnista pariin päivään.



Viime vuosina on opittu, että Herpes-6-viruksen aiheuttama infektio voi tyypillisen vauvarokon lisäksi ilmetä tavallisena kuumetautina ilman ihottumaa tai toisaalta kuume voi jäädä vähäiseksi ja oireina on ohimenevä ihottuma tai hengitystieinfektio.



Vauvarokkoon liittyvä korkea kuume voi laukaista kuumekouristuksen, jolloin lapsen raajat nykivät, silmät katsovat sivuun eikä lapseen saa kontaktia. Kuumekouristus on sinänsä vaaraton ja laukeaa itsestään. Mikäli kyse on lapsen ensimmäisestä kuumekouristuksesta, on hyvä ottaa yhteys hoitoyksikköön.



Ehkäisy

Vauvarokkoon ei ole olemassa rokotetta. Virus tarttuu herkästi perhepiirissä eritteiden ja käsien välityksellä. Käytännössä Herpes-6-viruksen tarttumista on hyvin vaikea ehkäistä. Itämisaika tartunnasta oireisiin on 5–15 vrk.



Milloin hoitoon

Vauvarokko paranee itsestään eikä vaadi erityisempää hoitoa. Kuumeeseen ja ärtyisyyteen on hyvä antaa tulehduskipulääkkeitä. Kuumeen aikana taudin erottaminen muista infektioista ei ole helppoa. Jos tässä vaiheessa hakeudutaan lääkäriin, saatetaan lapsesta joutua ottamaan veri- ja virtsanäytteet muiden syiden, kuten virtsatieinfektion, poissulkemiseksi

Vierailija
5/7 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistäs sen muuten vauva saisi? Se on herpes-virus siinä missä vesirokkokin!

Joten ei tarvii eristää millään tavalla. Jopa hoitoon saa tuoda lapsen jolla vauvarokkonäppylää..

Vierailija
6/7 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä sitä kuinka kauan tartunnasta menee taudin puhkeamiseen. Pääsääntöisesti ei kuitenkaan tartte pitää eristyksissä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tartunta:

Tauti johtuu viruksesta, joka on erittäin tarttuva ja leviää ilmasta. Lapsi saa kuumeen 5-15 päivän kuluttua tartunnasta.



Päiväkoti:

Lapsi voi mennä päivähoitoon, kun lämpö on normaali ja kun hän voi leikkiä ja olla mukana hoitopaikan päivärytmissä tarvitsematta erityishuomiota.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän viisi