Mielipiteitä akvaarioni kalastosta?
Minun 250 litran akvaariossa on palettikalapariskunta ja 1 niiden keskenkasvuinen poikanen, 12 tiikeribarbia, 10 keltabarbia, 8 kuparimonnista, 8 loistobarbia, 5 kultakalaa, 3 lehtikalaa, 4 leväbarbia, 4 avainkirjoahventa, 1 juovaokamonni, 6 piikkisilmää, 1 leväbarbi, 4 partamonnia, 4 kiekkokalaa, ainakin 30-40 platya, noin 12-15 miljoonakalaa, 20 kiilakylkeä, noin 15-20 neontetraa ja 6 sinirihmakalaa.
Kommentit (7)
Minulla on suklaamonni. Se tykkää erityisesti keitosta
Mielestäni vielä pitäisi lisätä hauki ja parvi silakoita. Muuten O.K.
Miksei miljoonakaloja ole miljoona?
Isoja kaloja on turhan paljon. Kyseessä on kuitenkin melko pieni akvaario.
Toivottavasti tämä on vain trolli, koska tuolla on oikeasti niin epäsopivia kaloja keskenään ja ihan liikaa, ettei tuossa oikein tietäisi edes mistä aloittaa korjaamisen
Äkkiseltään kanamäärä tuntuu isolta.
Kaksi huomiota tein: viihtyykö kiekkokalat samassa ympäristössä? Itse en uskaltanut kiekkoja ostaa, kun niitä pidettiin niin herkkinä.
Ja sitten kultakalat. Saako niiden evät olla rauhassa? Eikö niitä nypitä?